arama

Youtuber Dost Kayaoğlu’ndan “Resident Evil 2” oyunu için “Remake” eleştirisi! Remake nedir?

11 Mart 2019 03:13
Onur AYDIN - onur@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Onur AYDIN Onur AYDIN

Oyunların çoğalmasıyla birlikte artık pek çok oyun eleştirmeni de çıkıyor. Eleştirmenleri dinleyin fikir edinin ancak onların fikirlerini kendi fikriniz gibi benimsemeyin. Mesela Dost Kayaoğlu’nun Resident Evil 2 ”REMAKE” eleştirisini ele alalım.

REMAKE kelimesini hem büyük harflerle yazıp hem de tırnak içine aldım. Çünkü bazıları bu kelimenin ne demek olduğundan haberdar değil. Aslında haberdar ama haberi yokmuş gibi davranıyor. Dost Kayaoğlu’nun yaptığı eleştiri daha çok Resident Evil 8 beklentisi olan bir insanın yorumuydu.

Remake, eski zamanlarda bir oyunun grafiklerinin günümüze uyarlanmasıdır. Oynanış veya hikayede farklılıklar eklenebilir ama ancak eski tarzından çok uzaklaşmamalıdır. Kaçınız Resident Evil 1 veya 0 bitirdi bilmiyorum ama asıl Resident Evilin özü bunlardır. Asıl Resident Evil kolay bir oyun değildir. Öyle her önüne gelen zombiyi öldürüp geçebileceğin bir oyun değil çoğunu dodgelayarak geçip mermini saklaman gereken kafasına göre save olan bir oyun değil. Kısacası Resident Evil 0 1 2 3 herkese göre bir oyun olmayıp  bloodborne, dark souls gibi zor oyunlardır.

Dost Kayaoğlu eleştirisine başlarken şunu belirtiyor: “Önceden oynama şansı bulmuştum ama zor geldiği için hiçbir zaman fazla ilerlemedim, bitirmedim.” Eleştirilerinde oyun daha kolaylaştırılmadığı için şikayetçi veya senaryo çok değişmemiş diyor. Evet, senaryo değişmeyecek, çünkü remake! Ve bu oyun asıl fanlar için yapıldı. İlk resident evillar herkesin bitirebileceği oyunlar değildir. Önce bunu anlayın, sonra eleştirin.

Hepsini geçtim, kendi fikridir, herkes beyan edebilir fikrini ama kendi fikriniz olsun. Dost Kayaoğlu‘nun fikirlerini bilip bilmeden kendi fikrinizmiş gibi ortalıkta yaymayın. Birden fazla eleştiri bakın mümkün olduğunca, farklı tarzda insanlardan olan eleştiriler. Bunlardan bir sonuç çıkarın.