arama

YouTube Sayesinde Milyoner Olan Genç YouTuber’lar

13 Haziran 2018 19:52
Miraç Efe AYDIN - m.efe@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Miraç Efe AYDIN Miraç Efe AYDIN

YouTube, dünyanın en çok kazandıran video platformu olmaya devam ediyor. Ülkemizde de içerik üreten kişi ve firmalar, bu site üzerinden kazanç sağlamakta. Avrupa’da ise bazı YouTuber’lar, içerikleri ile milyon dolarlar kazanabilmekte.

YouTube üzerinden en çok kazananlar arasında, Mark Fischbach bulunmakta. Henüz 26 yaşında olan Mark, Markiplier adlı kanala sahip. Kanalın 20.5 milyon abonesi bulunmakta ve yıllık kazancı 12.5 milyon dolar civarında. Milyoner YouTuber’lardan Logan Paul, YouTube listesinde bulunanlardan biri. Ülkemizde de adını duyuran Paul 23 yaşında ve 17.5 milyon aboneye sahip kanalından 10.5-11 milyon dolar kazanıyor.

Dude Perfect isimli kanalın sahibi olan Coby ve Cory Cotton, zenginlerden ikisi. 30.7 milyon aboneye sahipler ve 14 milyon dolar yıllık gelirin sahipleri. Özellikle oyuncuların yakından takip ettiği Vanoss Gaming kanalının sahibi Evan Fang, milyoner YouTuber’lardan. Henüz 25 yaşındaki Fang, 23 milyon abonesi ve yıllık 15.5 milyonluk geliriyle göz kamaştırmakta.

Dude Perfect

TheDiamondMinecraft isimli kanal Minecraft oynayan oyuncuların takip ettiği kanallardan biri. 26 yaşındaki Daniel Middleton’a ait olan kanal, 19 milyon aboneye sahip. YouTube sayesinde dünyanın en çok kazanan YouTuber’ları arasında gösterilen Middleton, yılda ortalama olarak 16.5 milyon dolar kazanmakta.

Kazandırmaya Devam Edecek

YouTube dünyasında bu kadar kazananın olması son yıllarda ülkemizin gençlerini de bu alana doğru yönlendirmekte ve gündemden düşmeyen konularından biri haline getirmekte. 2015 yılından itibaren ciddi reklam geliri getirmesi de YouTuber olma isteğini artırmakta. 2.24 milyar dolar reklam gelirini 2015 yılında elde eden YouTube’un 2018 reklam gelirinin 3.96 milyar dolar olması öngörülmekte. Üstelik bu rakamlar yalnızca Amerika piyasasının verilerini göstermekte. Dünya genelinde her ülkeden reklam aldığını düşündüğümüzde YouTube’un gelirinin büyüklüğü ortaya çıkmakta. Rakamlar firmanın zengin olmaya ve zengin etmeye devam edeceğinin sinyallerini vermekte.