arama

Youtube Kanalı Açarak Para Kazanma

28 Haziran 2018 13:00
Onur AYDIN - onur@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Onur AYDIN Onur AYDIN

Dünya’nın en büyük video izleme platformlarından birisi olan Youtube, video çeken – özgün içerik üreten kişilerin para kazanabilmesine de olanak sağlamaktadır. ‘Youtuber’ olarak adlandırılan ve video çekerek bunları Youtube’da yayınlayan kişiler, özgün ve farklı içerik üretebildiklerinde birçok kişiye ulaşabiliyorlar. Kaliteli içeriklere sahip bir kanal hızlı bir şekilde abone kazanabiliyor ve bu durum da video izlenme sayılarını arttırıyor.

Eğer video çekmeyi seviyor ve farklı – kaliteli içerikler üretebileceğinizi düşünüyorsanız siz de rahatlıkla YouTube kanalı açarak para kazanma işinde başarılı olabilirsiniz. Tabi bunun için süreklilik de gerekmektedir. Bir video çekip kanalınıza 5-6 ay uğramazsanız Youtube’dan para kazanmanız oldukça zor olacaktır. Bu nedenle eğer kanal açmaya karar verdiyseniz mutlaka disiplinli olmalı ve yenilikçi bir yaklaşımla içerik üretmelisiniz.

YouTube’da Kanal Açmak

Youtube’da kanal açarak para kazanma emek isteyen bir iş olsa da kanal açmak oldukça basittir. Bir Google hesabınız varsa dakikalar içerisinde kanal açabilirsiniz. Öncelikle Youtube’a giriş yaparak sağ üst kısımdaki ‘Oturum Aç’ butonuna tıklayın. Daha sonra profilinize tıkladığınızda ‘Kanalım’ bölümünü görecekseniz. Eğer bir kanal oluşturmadıysanız bu sekmeye tıkladığınızda size kanal oluşturabileceğiniz bir sayfa gelecektir. Burada adınızı girerek bir sayfa oluşturmalısınız. Daha sonra ise tekrar profil simgenizin üzerine gelerek ayarlar kısmına giriş yapmalısınız. Burada alt kısımda ‘Yeni Kanal Oluştur’ sekmesi bulunacaktır. Buraya tıklayarak kanal isminizi ve kategorinizi seçerek kanal oluşturabilirsiniz.

Daha sonra kanal bilgilerinizi, arka plan resmi, profil resmi vb. bilgilerinizi düzenleyerek kanalınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bilgilerin tam ve kanalın profesyonel bir görünümde olması Youtube kanalı açarak para kazanma işinde başarılı olmanıza yardımcı olacaktır. bu nedenle bilgilerinizi eksiksiz ve tam bir şekilde girmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Youtube Kanalı Açarak Para Kazanma

Youtube’dan para kazanma işlemi için yeni açılmış bir kanal yeterli değildir. Özellikler son dönemlerde Youtube yayıncıların para kazanabilmesi için gerekli olan şartları değiştirmiştir. Eskiden 10.000 izlenmeyi geçen bir kanal Youtube’dan para kazanabiliyordu. Artık son 1 yılda 4000 saat izlenmeyi geçmeniz ve 1000’den fazla aboneye sahip olmanız gerekiyor. Tabi bu tüm kanaldaki videoları kapsıyor. Yani kanaldaki toplam video izlenme süresi 4000 saatten fazla değilse Youtube Partner programına kaydolamıyor ve videolarınızda Adsense reklamları yayınlayamıyorsunuz.

Şartlar daha da zorlaşmış gibi gözükse de kaliteli içeriklerle ve disiplinli bir çalışma ile kolay bir şekilde şartları sağlayabilirsiniz. 1000 abone ve 4000 saat izlenmeden sonra ise videolarınızda reklam yayınlamak için Youtube Partner başvurusunda bulunabilir ve başvurunuz kabul edildiğinde ise para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Ne kadar para kazanacağınız, video izlenme sayınız ve aboneleriniz ile doğru orantılıdır. Bir kanal ne kadar fazla aboneye sahipse video izlenme süresi de o kadar yüksek olacaktır. Seçeceğiniz kategori, video uzunluğu ve bunun gibi kriterler de Youtube kanalı açarak para kazanma işinde oldukça etkili olacaktır. 100.000 aboneye sahip olan bir kanalın reklamlar aracılığı ile aylık hatırı sayılır bir gelir elde ettiğini belirtebiliriz.

Ayrıca abone sayısı fazla olan bir kanala sahip olduğunuzda sadece Youtube Partner programı aracılığı ile değil ürün veya hizmet tanıtımı yaparak da gelir elde edebilirsiniz. Yani videonuzda bir ürün veya hizmeti tanıtarak reklam yapabilir bunun karşılığında da belli bir ücret kazanabilirsiniz. Kazanacağınız para miktarını ise kanalınızın popülerliği ve videolarınızın izlenme sayısı belirleyecektir.