arama

Yeni Tasarım Gmail Nasıl Kullanılacak

11 Mayıs 2018 13:21
Kemal UZUN - kemal@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Kemal UZUN Kemal UZUN

Yeni Tasarım Gmail Nasıl Kullanılacak? Geçen ay dünyada hizmete açılan google’in son tasarımı Türkiye’de de kullanıma açıldı. Daha kullanışlı ve hızlı olan bu yeni servisin kullanım özellikleri ve gizli mod açıklamasını yaparak kullanıcılara destek oluyoruz. Google’in gmail yazılımı uzun zamandan beri güncellenmemiş, tasarım ve özelliklerinde yenilikler olmamıştı. Google üzerinden gmail açtığınız anda yeni özelliklerini kullanmak için bazı prosedürleri izlemeniz gerekecektir.

Yapılması Gerekenler

Google arama çubuğundan gmail adresine giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan simgeyi tıklayın. Ekrana gelecek menüde ‘yeni gmsail ürününü dene’ simgesine tıklayın. Bu işlemden sonra yeni gmail sürümü yüklenmiş olacaktır. Gmailinizde oluşan yeni özellikler şunlar olacaktır. E- postaları ertelemek, gizlilik modu ile email yollamak, içerik kopyalanmasını engelleme ve araç çubuğunda farklı görsellikler işlevsellik kazanır. Mateiral desing tasarımı ile farklılıkları izlemek mümkün.

Gizli Mod Uygulaması

E postaların karşıdan nasıl görüleceği, içerik konusunda indirilebilme olanağı ve kopyalama imkanı sağlayan seçenek imkanlarının oluşudur. Açıklamasını örnekler isek diyelim ki bir resim dosyası paylaşılacak ve bu resim dosyasının sadece gmail olarak açılmasını isterseniz Gizli Mod’u bu aşamada kullanmak yerinde olacaktır. Dış tehditlere karşı banka hesaplarınızın korunmasında bu gizli mod çok önemli bir fonksiyon taşır. Bu mod sayesinde karşı taraf gönderdiğiniz dosyaları göremeyecek, indiremeyecek ve yazdıramayacaktır. Önemli bir diğer ayrıntının aldığı google gmail de gönderdiğiniz e-maillerin son kullanım tarihinin yer almasıdır. Gmail ile göndereceğiniz email ‘in son kullanım tarihi eklenmesini yaptığınız durumda o tarih sonrası e-mail otomatikman silinir. Ayrıca karşı tarafta açılması için e-maile gizli bir kod da koyma olanağınız bu gmail sürümünde yeni özellikler arasındadır. Hazırladığınız standart bir mail örneğini hazırladıktan sonra yollamadan önce alt sıralamada yer alan kilit sekmesine dokunularak bu özellik işlevsellik kazanır. Gerekli bilgiler doldurulduktan sonra email yollanır.