arama

Xiaomi’den Parmak İzinde Devrim

27 Mayıs 2018 09:02
Bülent KAYNAR - bulent@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bülent KAYNAR Bülent KAYNAR

Yeni telefon modelleri için yüz tanıma teknolojisini bir kenara bırakarak, ekran içi parmak okuyucusu geliştirmeye çalışan Çinli cep devi, piyasayı şaşırtmaya hazırlanıyor. Ekran içi parmak izi sensörlerini henüz amiral gemisi türü telefonlarda uygulamayı başarabilen bir firma şu anda yok. Bu teknolojiyi Samsung’dan önce kullanıcılarına sunacağına dair işaretler veren Xiaomi’nin piyasaya süreceği telefon Xiaomi Mi 8 olması tahminler arasında sayılıyor.

Çin sosyal medya sitesi olan Weibo’da paylaşılan bir video ile fark edilen ve videoda Mİ 8 olduğu söylenen telefonun ekran üzerindeki parmak izi ikonuna dokunarak açıldığı görülmekte. Ayrıca bu sensör yüzünden ekranda oluşan herhangi bir leke de göze çarpmıyor. Henüz resmi bir açıklama gelmese de  Asya bölgesinde telefonun ay sonuna kadar piyasaya sürülmesi beklenmekte.

Peki Bu Bilgi Nereden Geldi?

Videoyu ilk fark eden SlashLeaks’ın güvenilirlik oranı yüzde 60 civarında. Bu oran, videodaki telefonun iddia edilen Mi 8’e mi ait olduğu hakkında şüphe uyandırmakta. Çünkü telefonun üst ve alt kısmı kadrajın dışında yer almakta. Dolayısıyla videonun bir fabrikasyona uğramış olması ihtimal dahilinde.

Şu an itibariyle uygulanabilir olmasında herhangi bir zorluk görünmeyen ekran içi parmak okuyucusu teknolojisi için birtakım engeller bulunmakta. Bunların başında maliyet gelmekte. Ayrıca kullanılabilirlik açısından da yüz tanıma teknolojisinin daha ideal olması, ekran içi parmak okuyucuları gölgede bırakmış görünüyor. Öte yandan arka yüzde veya telefonun çevresinde yer alan parmak izi okuyucuları şu anda gayet iyi bir şekilde çalışmakta.

Xiaomi’den parmak izinde devrim sayılabilecek bu teknolojinin Mi 8 ile gelip gelmeyeceğini hep birlikte göreceğiz. Kullanıcıların merak ettiği diğer bir konu ise bu teknolojinin ne kadar kullanışlı olduğu yönünde. Ayrıca maddi olarak nasıl bir çözüm sunacağı da merak edilenler arasında yer almakta.