arama

Whatsapp’ta Herkesten Sil Seçeneğini Engelleme Nasıl Yapılır?

2 Mayıs 2018 23:31
Onur AYDIN - onur@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Onur AYDIN Onur AYDIN

Yeni güncellemeleriyle kullanıcılarına daha iyi bir deneyim ve arayüz sunmak isteyen whatsapp uygulaması bilindiği üzere en son güncellemesiyle karşı tarafa gönderilen mesajı silme özelliğini getirmiş ve göndermekten pişmanlık duyduğumuz ya da vazgeçtiğimiz içeriği ‘herkesten sil‘ seçeneğiyle konuşmadan imha edebilmemize olanak sağlamıştı. Böylelikle karşıdaki kullanıcı mesajımızı okumadan geri çekebiliyorduk.

Daha sonra gelen güncelleme ile sadece kendi konuşmalarımızı değil karşıdan alınan mesajları da silmemize olanak sağlanmıştı. Bu güncellemeler hala geçerliliğini koruyor olsa da karşı tarafın görmüş olduğu mesajlarda artık pek bir işe yaradığı söylenemez. Yazışmalar adli kanıt niteliği taşıdıkları için de kötü niyetli kişilerin mesajları ortadan kaldırabiliyor olması bazı sorunlara yol açabilir.

Herkesten Sil Seçeneği Nasıl Kullanılır?

Kullanılması oldukça basit olan bu güncelleme atmış olduğumuz mesajın üzerine uzun süre basılı tutup ‘herkesten sil‘ seçeneğini seçmek. Böylece konuşmamız sohbet kısmında ‘bu mesajı sildiniz’ şeklinde görülecek.

Fakat özellikle adli durumlarda karşı tarafın konuşmalarını imha edebilmesinin önünü açan bu güncelleme her zaman için faydalı olarak nitelendirilebilecek bir güncelleme değil. Bu sebeple whatsapp yeni bir güncelleme ile bir nevi herkesten sil seçeneğini engelleme olanağını kullanıcılarına verdi. Bu sayede kullanıcılar zaten görmüş oldukları yazışmaları geri alabilecek, kötü niyetli kullanımların da önüne geçilmiş olabilecek.

Whatsapp’ta Herkesten Sil Seçeneği Nasıl Engellenir?

İlk olarak bu seçeneğin direkt olarak engellenme gibi bir yolu olmadığını belirtmek isteriz. Çünkü bir mesaj size ulaşmadan direkt olarak silindiyse bunu geri almanın herhangi bir yolu yok. Bu yönüyle yanlış atılan mesajların silinebilme olanağını hala elimizde tutmamıza yarıyor. Mesaj siz gördükten sonra ortadan kaldırıldı ise bu mesaj için yapılacak basit bir yöntem ile silinen mesajı geri alabilmek mümkün.

Öncelikle silinen mesajın üzerine uzun tıklayarak alıntı yapma yerini seçiyoruz. Gönderilen mesajın üzerine herhangi bir şey yazıp karşı tarafa göndererek imha edilen mesajın tekrar görünür olmasını sağlıyoruz. Bu yolla kanıt olarak gösterilebilecek yazışmalar için whatsapp güncellemesi sayesinden bir nevi kurtarma operasyonu gerçekleştirebiliyoruz.