arama

WhatsApp’a Yaş Sınırı Getirildi

9 Haziran 2018 00:49
Bülent KAYNAR - bulent@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bülent KAYNAR Bülent KAYNAR

Dünyanın en çok kullanılan mobil uygulamaları arasında popüler bir konumda yer alan WhatsApp’ta şaşırtıcı bir durum meydana geldi. Aslında son dönemlerde Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği ile ilgili birçok erişim sağladığımız kaynaklar önümüze çıkıyor. Buna yönelik WhatsApp, daha evvelinde 13 yaşını doldurmuş olan tüm bireyler için bu platform dahiline giriş iznini vermekteydi. Fakat yürürlülüğe giren yeni Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği üzerine bu rakam 16 yaşına yükseltildi. Yönetmeliğe göre bir çocuğa ait olan verisel işlenme durumlarının özel bir önlem dahilinde olmasını gerektirdiğini belirtmektedir. Buna yönelik WhatsApp, 16 yaşından küçük olan kullanıcılar için ebeveyn onayına sahip bir şekilde yaş sınırını getirdiğini de dile getirdi.

25 Mayıs’ta Uygulamaya Başlanıldı!

Geçtiğimiz Mayıs ayının son haftasında uygulanmaya yavaştan başlanılan yaş sınırı durumuyla birlikte birçok kişinin şikayetçi olduğu görülüyor. Buna yönelik WhatsApp tarafından getirilen yeni güncelleme ile birlikte kullanıcıların gizliliğine yönelik yeni korunma ilişkileri hakkında standartların altını çiziyor. Öte yandan gelen bu güncelleme ile birlikte kullanıcıların servis kapsamında yer alan verilerinin son bir defa kopyasının indirilmesine de müsaade edildiğini de söylemekte fayda var.

Bu yeni sürprizlerin tamamen Genel Veri Koruma Yönetmeliği şartları kapsamında olduğunu bir kez daha yineleyelim. WhatsApp kullanıcılara daha şeffaf bir yaklaşım sergileyerek, bu durumun kullanıcılar nezdinde daha fazla hakka sahip oldukları sınırlı bilgilerine yönelik nasıl bir koruma sağladığının da altını çiziyor.