arama

Türk Telekom’dan Güzel Haber Var: Upload Hızı Yükseliyor

18 Haziran 2018 19:46
Miraç Efe AYDIN - m.efe@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Miraç Efe AYDIN Miraç Efe AYDIN

Upload hızı, servis sağlayıcı firmalar tarafından kullanıcıya sunulan, bir metin, ses veya görüntünün karşıya yüklenme hızıdır. Yani karşıdaki bir bilgisayara veya sunucuya veri gönderme hızıdır. Genel olarak bakıldığında download hızı yüksektir ancak upload hızı düşüktür. Bunu servis sağlayıcı firmalar bilerek yapmaktadır. Çünkü servis sağlayıcı firmalar, upload hızı yüksek olan bağlantıları hosting firmalarına daha yüksek ücretle vermektedir.

Ancak kullanıcılar için upload hızının düşük olması çoğu zaman sıkıntı yaratmaktadır. Bilindiği gibi servis sağlayıcılar internet kullanıcılara sınırsız internet vaadederken, yine de bir üst sınır getirmektedir. Akıllı Kullanım Noktası olarak tanımlanan bu üst sınır çeşitli paketlerde daha yüksek olabiliyor. Upload hızı düşüklüğü de aslında AKN gibi büyük problemlerden biridir.

Türk Telekom’dan Güzel Haber Var: Upload Hızı Yükseliyor

Upload Hızları Yükseliyor

Türk Telekom, ülkemizde en büyük servis sağlayıcısı firmadır. Firmadan yapılan açıklamaya göre Türk Telekom, şimdi upload hızlarını bazı paketlerde geçerli olmak üzere arttırıyor.
Bir ay kadar önce bir başka servis sağlayıcı firma Turk.Net de upload hız sınırlamasını kaldırdığını açıklamıştı. Diğer servis sağlayacılar da bu yönde adımlar mutlaka atacak.
Henüz resmen açıklanmış olmasa da Türk Telekom abonelerinin kullandığı VDSL2 (Hipernet) paketlerinin farklı tarifelerinde upload hızları yüzde 50 ile 100 arasında yükselmiştir. Örneğin,

  • 35 Mbps hız sağlayan paketler için upload hızı 2’den 3 Mbps’e
  • 50 ve 100 Mbps hız sağlayan paketler için 2’den 4 Mbps’e yükselmiştir.

Ancak hız yükseltilirken, aynı download işlemlerinde olduğu gibi Akıllı Kullanım Noktası’na (AKN) benzeyen bir uygulamaya geçilmiştir. Bu yeni uygulama ile upload edilen miktar 20 GB’a ulaştığı zaman, upload hızı otomatik olarak 2 Mbps’e düşürülecek. Ancak bir sonraki fatura döneminde upload hızlı tekrar, paket özelliğine bağlı olarak 3 veya 4 Mbps’a çıkacak.
Bu konuda son bir noktaya daha değinmek gerekiyor. Yeni uygulama sadece altyapının bunu desteklediği bölgelerde geçerli olacak.