arama

Tesla Türkiye’den Geçecek Ama En Ucuzu Amerika’ya Varacak

14 Mayıs 2018 14:12
Kemal UZUN - kemal@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Kemal UZUN Kemal UZUN

Tesla Türkiye’den Geçecek Ama En Ucuzu Amerika’ya Varacak. Üretim merkezi ABD olan sürekli üretim sağlayan Tesla, büyük ölçüde beklenen model 3 üretiminde beklenen limiti karşılamak üzere hazırlık içerisinde. Satışların üst sınırlarda yer alacağı düşünülen araba, ABD sınırlarının dışarısına çıkmış durumda.

En Çok Üretilen Mi Yoksa Seri Üretim Mi Kazandırır?

Bilinenin aksine üretimi daha az olan araçların kazandıracağı ve nadir bulunması sebebiyle pahalı satılacağı bilinir. Fakat Tesla için aynı durum söz konusu değildir. Sürekli üretim sağlayan ve adet olarak da fazla olan araçların getirileri daha yüksektir. Sürekli satışının sağlandığı araçlar doğal üretim finansı da artırır. Yeni üretim olan bu araç da firmaya yeni bir soluk getirecek. Model 3, yaklaşık olarak iki sene öncesinde piyasaya sürülmüştü. Uzmanlar tarafından değerlendirmeye alınan firma beklentilerinin fazlasıyla karşılandığını belirten sonuçlarla bildiri yaptılar. Öyle ki benzinli olarak yapılan üreticilerin Tesla karşısında yenik düşerek zarar edeceği bildirildi.

Bütün Özellikleri İle Dolu Dolu Tesla

Beklentileri full olarak karşılayan Tesla, hem donanımlı hem de ucuz bir üretim sağlıyor. ABD sınırları içerisinde 35 bin dolar olarak satışı gerçekleşiyor. İlgi büyük olmasından dolayı yeterli üretim sağlanmamış ve Tesla aracı yetiştirme çabası içerisinde bocalamıştır. Model 3, Tesla için zor bir süreç demekti. Bu süreçte Elon Musk fabrikaya el atarak üretim sorumlusu konumuna geçerek mühendis oldu. Buna rağmen hala güç bir durumda olan firma haftalık 5 bin model 3 üretimi sağlamak zorunda. Türkiye’ye gelecek olan Model 3 için ülke ekonomisi açısında büyük oranda gelir kapısı olması bekleniyor. Bu durumun farkında olan Elon Musk da İstanbul’da düzenlenecek olan açılışa dâhil olacak. Bunun içinse firmanın biraz daha zamana ihtiyacı var.