arama

Telefon Ekran Sararması Neden Olur?

17 Nisan 2018 12:27
Hakan ALPEREN - hakan@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hakan ALPEREN Hakan ALPEREN

Akıllı telefon ekran sararması neden olur? Sorusuna cevaben genel manada baskın kullanma neticesinde meydana geldiği yaygındır. Aktif kullanım neticesinde sıcaklığı artan malzemeler ekrana zarara sokmakta ve kalıcı şekilde bu yanmış gibi duran ekran sararması problemi ortaya çıkmaktadır. Telefonlarda ekranın sararmasıyla yüz yüze gelen kişiler bu probleme çare bulmak adına ekranı yenilemeleri gerekir, bunun haricinde herhangi bir biçimde çare olası değildir. Ekranın sararması problemi ile yüz yüze gelmemek adına telefonunu uzun vadeli şekilde açık tutulmalı, dolayısıyla film, dizi izlenmesi benzeri işler cihazı uzunca vakit yorup ve sıcaklığı artacağından cihazın ekran kısmında minik sararmalar görülebilir.

Sararma Nasıl Meydana Geliyor

Bir hayli cihazda ekseriyetle benzer problemden dolayı sararma sorunu meydana gelmektedir. Telefon kullanımında bulunan kişi, çağrı, mesaj ile başka kimi telefon uygulamalarından ötürü kullanım durumunda olan telefonun malzemeleri ısınıp ve bu ısı ekran kısmına sararma şeklinde yansımaktadır. Buna benzer bir hal başka akıllı telefonlarda görülse de yoğun şekilde cihazlarda ortaya çıkar zira yoğun kullanım durumundayken bataryada ısınma oluşur ve bu batarya başka telefonlara göre alt seviye dayanıklılığı olması bakımından ekranda sararma meydana gelir. Böyle bir hal yaşandığında cihazın ekranının değiştirilmesinden başka çözüm bulunmamaktadır.

Ekran Sararması Sebeplerinden Korunmak

Ekran sararması tarzında hallerin yaşanmaması için, kişi telefonu uzunca vakit açık kullanmamalı, etkin durumunda olmadığı zaman uçak moduna alınmalı, birçok dizi ya da film izlenirken cihaz ısınacak seviyede yorulmamalı. İlaveten kimi zamanlar bu problem bataryadan olabildiği gibi batarya bölümünün kimi zaman çıkartılıp denetlemekte yarar vardır. Batarya bölümünün şişmesi bu problemin esas nedenlerinden yalnızca bir tanesidir.

Ekran Sararması Garanti Kapsamına Girer Mi?

Kullanılan cihaz şayet garanti kapsamı içindeyken ekran sararma sorunu görüldüyse akıllı telefonu garanti servisine gönderilebilir, zira ekran sararması ile aynı nedenler garanti kapsamı içindedir. Servise yollama işlemi yapıldığında ise ekran değiştirme işlemi tatbik edilerek cihaz sahibine teslim edilir.