arama

Teknolojinin Efsane İcadı ”Dron” ile Avcılık Hakkında Bilgi

12 Eylül 2018 02:17
Onur AYDIN - onur@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Onur AYDIN Onur AYDIN

İster inanın ister inanmayın, dron avı denildiği zaman akıllara çok farklı şeyler geliyor. Genellikle yurt dışında yaygın olduğundan dolayı ülkemizde çok fazla bilinmiyor. Yeni başlayanlar için, balık avı sırasında dron kullanıldığı bilinmektedir. Temel olarak, dronları içeren ve her operasyonu yöneten yasalar vardır. Ne yazık ki, bu yasaların çoğu, yurt dışında avlanma için dron avcılığı fikrini açıkça yasaklamaktadır.

Yeni başlayanlar için, dronlar daha derin alanlara erişme kabiliyeti verebilir. Buradaki genel bir kural, özellikle bu ilginç spora dalmadan önce bölgenizdeki dron ile avlanmayı açıklığa kavuşturmaktır. Bulunduğunuz bölgeden bilgi almak zorundasınız.

Birçok avcı, avcılık için dronları kullanma fikrini sevmeye başlıyor. Bu cihazlar sadece zaman kazanmalarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda avın yerini belirlerken kişinin az enerji harcamasını sağlar. Bir insansız hava aracının size belirli bir alanın kuş bakışı verdiğini unutmayın. Bu yetenek avcılıkta tek başına önemli ölçüde faydalıdır. Avcılar, avın ne tarafa hareket etmeye çalıştığını görebilir. Sonuç olarak bu dronlar avcıların bir hayvanı bulma ve saptamada zaman harcamaları için gereken süreyi ortadan kaldırabilir.

Ayrıca, dronları kullanan avcılar, ulaşılması zor bölgelerdeki bir hayvanın olup olmadığını tespit edebilmek avantajına sahip olabilirler. Sonuç olarak, bölgeye ulaşmanın yorucu yolundan uzaklaşırlar, özellikle de bu alanda hiç bir hayvan yoksa. Bir alanda av olup olmadığını bilmek için yeteneğiniz varsa, av aktiviteniz daha başarılı olur. Gördüğünüz gibi, bu dronlar hem kılavuzlar hem de avcılar için kolayca büyük bir avantaj olabilir. Dron kullanmayı tercih eden kişiler, temelde avlanma için harcayacak zamanları kısıtlı olan bireylerdir.

Dronların kullanımının avcılara yardım ettiğini bilmek sizi şaşırtmış olabilir. Bu dronlar aynı zamanda vahşi domuzları ortadan kaldırmak için yapılan seferberlikte de kullanılmaktadır. Bu sinir bozucu hayvanlar, çeşitli tarım alanlarını mahvetmektedirler, böylece bir çiftçinin başarılı bir şekilde hasat edebileceği mahsul miktarınıda azaltmaktadırlar. Dronlar kullanarak, tarla bölgesinde domuzun yerini hemen tespit edebilirler. Başka bir deyişle, bu hayvanların bulunması için gereken zaman miktarını azaltabildikleri için, ekinlerindeki zarar miktarını azaltabilirler.

Av İçin Drone Kullanmanın Avantajları

Yaralı Geyiği Saptama – Bu, çoğunlukla kullanılan bir yöntemdir. Örneğin, bir avcı grup geyiği takip etmeyi başardı ve bir ya da iki tane yaraladı. Geyik yaralı olsa bile, hala kaçabilir ve doğrudan gözden kaybolabilir. Bir drone ile, geyiğin gittiği yönü kolayca tespit edebilirsiniz. Böylece bir sonraki hareketine kadar yavaşça takip edebilirsiniz.

Sezon Sonu Kullanım – Farklı türdeki hayvanları sezon sonunda avlamak istediğiniz zaman, hayvanların sayısında azalma olacağından dolayı dron kullanmak sizin işinize yarayacaktır. Böylece büyük bir alanı kolayca tarayabilir ve avınıza ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak, dronlar sadece görsel çekimleri için kullanılmıyor avcılar içinde olumlu anlamda katkı sağlıyor. Peki siz dronları ne için kullanıyorsunuz?