arama

Tarayıcılarda ‘Parolayı Kaydet’ Seçeneği Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

30 Nisan 2018 17:42
Hakan ALPEREN - hakan@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hakan ALPEREN Hakan ALPEREN

Şu sıralar internet sitelerinde işi olan insanların temel ve ortak sıkıntısı olan “tarayıcılarda parolayı kaydet seçeneği nasıl devre dışı bırakılır?” konusu uzun süredir büyük ilgi ve merak ile gündemdeydi. ‘Parolayı Kaydet’ seçeneği birçok yönden işimizi kolaylaştırsa da güvenlik açısından hiç de sağlıklı bir yöntem değildir. Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer veya Opera gibi tarayıcılardan bu kaydetme seçeneğini devre dışı bırakmamız mümkündür.

Google Chrome İçin ‘Parolayı Kaydet’ Seçeneğini Devre Dışı Bırakma

Google Chrome tarayıcısını kullanıyorsanız yapacağınız ilk şey sağ üst köşede bulunan alt alta üç nokta bulunan simgeye tıklamak ve daha sonra ayarlar seçeneğine girmektir. ‘Ayarlar’ seçeneğine tıkladıktan sonra ‘gelişmiş ayarları göster’ seçeneğine tıklayınız. Sayfanın en altında bulunan gelişmiş ayarlara geldikten sonra ‘şifreleri yönet’ bölümüne tıklayınız. Yapacağınız son adım ise açık durumda gözüken butona tıklayarak kapalı duruma getirmektir. Parolayı kaydet seçeneği artık devre dışı halindedir.

Mozilla Firefox İçin ‘Parolayı Kaydet’ Seçeneğini Devre Dışı Bırakma

Firefox tarayıcısında ise yine sağ üst köşede bulunan simgeye tıklıyoruz. ‘Seçenekler’ kısmına geliyoruz. Sol tarafta bulunan “Gizlilik ve Güvenlik’ sekmesine tıklayarak ‘Sitelerdeki kullanıcı adlarını ve parolaları hatırla’ seçeneğine tıklayarak işlemimizi tamamlıyoruz.

Microsof Edge İçin ‘Parolayı Kaydet’ Seçeneğini Devre Dışı Bırakma

Internet Explorer tarayıcısının güncel hali olan Microsoft Edge için ‘Parolayı kaydet’ seçeneğini kaldırmak için ise yapılması gereken neredeyse tüm tarayıcılarda bulunan sağ köşedeki üç nokta sembolüne tıklamak. Daha sonrasında ‘ayarlar’ bölümüne girerek ‘gelişmiş ayarlar’ menüsüne giriniz. ‘Gizlilik ve hizmetler’ menüsünün altında bulunan ‘parolaları kaydetme seçeneği sun’ seçeneğinde açık durumda bulunan butona tıklayarak devre dışı bırakabilirsiniz. Dilerseniz kaydedilen parolaları yönet seçeneğine tıklayarak kayıtlı olan tüm şifreleri teker teker silebilirsiniz.