arama

Spotify Binlerce Hesabı Engelledi

6 Haziran 2018 17:33
Bülent KAYNAR - bulent@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bülent KAYNAR Bülent KAYNAR

Spotify, 160 milyon kullanıcısı ile dünyanın en popüler müzik platformlarından biri. Ancak kullanıcı hesaplarının büyük bir kısmı ücretsiz hesaplardan oluşmakta. Ücretsiz hesaplarda erişim kısıtlı ve 30 dakika arayla reklam girmekte. Ayrıca şarkı indirme seçeneği bulunmamakta ve çevrimdışı müzik dinlenememekte. TorrentFreak sitesinin iddiasına göre ücretsiz hesap kullanıcıları uygulamanın Premium özelliklerini kullanmak için kurulum dosyaları ile oynamakta. Bunu yapmak için ise çeşitli sitelerden indirdikleri dosyalarla illegal yollara başvurmaktalar. Bu şekilde oynama yapıldıktan sonra ücretsiz bir hesap açarak, Premium üye gibi sınırsız bir şekilde müzik dinlemeleri mümkün olmakta.

Firma tarafından fark edildikten sonra alınan önlemler, binlerce kişinin hesabının silinmesine neden oldu. Hacklenmiş uygulama kullanan hesapların tamamı yasaklanarak, yasaları aşan kişiler engellenmeye çalışılmakta. Şimdiden çok sayıda hesap devredışı bırakıldığı gelen bilgiler arasında yer almakta.

Hacklenmiş Hesaplara E-posta Gönderildi

Spotify, korsan Premium hesap kullananlara hesaplarının kapatıldığını e-posta ile bildirdi. Gönderilen e-postada yer alan ifadeler oldukça dikkat çekmekte. E-postada, kullanıcının kullanmaya çalıştığı uygulama üzerinden normal olmayan aktiviteler yapmaya çalıştığı için kapatıldığı bildirilmekte.

Yine de kullanıcılarını kaybetmek istemeyen firma, kullanıcı hesabının güven içerisinde olduğunu da bildirmekte. Ancak uygulamanın oynanmış halini kaldırıp tekrar Play Store üzerinden yükleme yapılmasını tavsiye etmekte. E-posta sonunda ise uygunsuz kullanım ile ilgili hesap yasağı veya iptalinin yine şirketin elinde olduğu hatırlatılmakta.