arama

Son Bluetooth Sürümü Artık Hazır

15 Mayıs 2018 16:44
Onur AYDIN - onur@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Onur AYDIN Onur AYDIN

Gelişen cihaz teknolojisinin arkasında kalan bluetooth son versiyonu Bluetooth 5 ile bu açığı kapattı. Genelde basit uygulamalar için kullandığımız teknoloji için aslında profesyonel bir çok kullanım alanı var. Teknoloji ve cihazlar geliştikçe cihazlarda daha profesyonel uygulamalara ihtiyacı doğdu. Yeni Bluetoot’un en göze batan özelliği daha uzun mesafede başarılı olması ve önceye nazaran daha hızlı olması. Artık bir evin odasında bile tüm cihazlar arasında bluetooth kullanıldığı için geliştirilmesi de şarttı. Bluetooth Special Interest Group (üretici firma) Firmalara seslenerek yeni sistemin tamamen hazır olduğunu artık tüm cihazlarında kullanabilecekleri söyledi. Bu durumda her geçen gün ürün çeşitliliğin de artacağı kesin. Bur da artık devreye hayal gücümüz giriyor. Salondan çamaşır makinasını çalıştırmak ya da Kombi ısısını ayarlamak en basit hayal olsa gerek. Sınır yok.

Bluetooth 5 Özellikleri

Bluetooth Hayatımızın Hangi Alanlarında

Aslında bunu yeni cihazlar ortaya çıktıkça daha iyi öğreneceğiz. Bluetooth 5 değil de bunu sadece bluetooth olarak ele almak daha doğru gözüküyor. Ses teknolojisinde çok büyük gelişme yok. Fakat yeni kulaklıklar artık daha hızlı ve yüksek ses kalitesinde ve ufak olacağı kesin. Çok popüler olan akıllı saatlerde güç tüketim yeni teknoloji ile tasarrufa gidecektir. Aslında bir teknolojinin gelişmesi bir çok yan sektörü de etkiliyor. Domino etkisiyle herkes daha iyisini yapmaya başlıyor. Bluetooth da gözüken odur ki akıllı saat teknolojisinden akıllı ev sitemlerine kadar etkili bir alana sahip.

Bluetooth Kullanım Alanları

Yukarıda kısaca Bluetooth 5 den bahsettik. Hayatımızda nerelerde karşımıza çıkabileceğinden bahsettik. Birde aktif olarak nelerde kullandığımızı listeleyelim. Eminim listeyi görünce çok şaşıracaksınız. Normal zamanda ismini pek kullanmasak da aslında hayatın her anında özelliklerini kullanıyoruz. Özellikle cep telefonunda kullandığımız yerleri listenin başına alıyorum.

* Cep telefonu kulaklıkları ve tüm aksesuarları.

* Veri kaybı yaşamadan cep telefonunda güvenli bağlantıyla paylaşım.

* Cep telefonunda kablosuz bağlantı gerektiren durumlarda.

* Cep telefonunda olan müzikleri otomobil teybinde dinlemede.

* Kablosuz oyun kolları ve pc mause larda.

* Akıllı saatlerde.

* Otomobil tüm kullanım cihazlarında. Özellikle anahtar ve media cihazlarında.

* Yeni sistem televizyon ve uzaktan kumandalarında.

* Fax ve yazıcılarda.

* Digital fotoğraf makinası ve kameralarda.

* Projeksiyon cihazlarında.

* Bilgisayar ve tüm cihaz klavyelerinde.

Gördüğün gibi kullanım alanı oldukça geniş. Bu liste uzayıp da gider.

Son olarak belirtmek gerekirse Dünya Sağlık Örgütü’nün çalışmalarına göre Bluetooth’un insan sağlığına bir zararı ispatlanamamıştır.