arama

Şarj Isınma Sorunu

21 Nisan 2018 12:12
Hakan ALPEREN - hakan@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hakan ALPEREN Hakan ALPEREN

Günümüz teknolojisinde cep telefonları bataryalarının dolması için şarj aletlerine gereksinim duyulmaktadır. Bu anlamda çok farklı batarya tipleri mevcuttur. Günümüzde çok fazla çeşidi bulunan cep telefonlarının şarjı için o modele uygun şarj aleti vardır. Her cep telefonunun batarya kapasitesi farklı olduğu için aynı şarj aleti iki farklı telefon modeli için uygun olmayabilir. Kullanıcıların yaşadığı şarj ısınma sorunu pek çok şarj aletinde meydana gelebilmektedir. Hemen hemen bütün telefon kullanıcıları bir kez bile olsa bu sorunla karşı karşıya gelmiştir.

Şarj Isınma Sorunu Neden Meydana Gelir?

Şarj ısınma sorunu aslında birçok sebebe bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Bunların başında orjinal şarj aletinin kullanılmaması yer almaktadır. Bu durum hem şarj aleti hem de telefon bataryası için tehlikeli bir durumdur. Diğer bir sebep ise şarj entegrasyonu bozulmuş olabilir. Bu durumda ise sıkıntı telefondadır. Bu durumda telefon mutlaka bir yetkili servise götürülmelidir. 1500MAH bataryaya sahip olan cihazlarda şarj ısınma sorunu genellikle yaşanmaktadır. Bu tip cihazlarda telefon şarj olurken arka planda birtakım uygulamalar da çalışmaktadır. Bu da CPU ve batarya sıcaklığını fazlasıyla etkilemektedir. Ayrıca telefonun kendisinin de verdiği ek sıcaklık bütün bunları şarjda birleştirerek sıcaklığın belki de 50 dereceye çıkmasına sebep olmaktadır.

Şarj Isınma Sorununu Gidermek İçin Ne Yapılabilir?

Bu sorunu gidermek için ilk önce orjinal batarya ve şarj aleti kullanımına dikkat edilmelidir. Daha sonra ise hem telefonda hem de şarj aletinde herhangi bir problemin olmadığına emin olunmalıdır. Sonra ise cep telefonuna uygun olan şarj aleti kullanılmalıdır. Bütün bunlara rağmen çok fazla ısınma problemi söz konusu ise telefonda yer alan arka plan programları kapatılmalı ya da telefon tamamen kapalı olarak şarj edilmelidir.