arama

Sahte Haberlere En Çok Biz Güveniyoruz

21 Haziran 2018 08:00
Hakan ALPEREN - hakan@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hakan ALPEREN Hakan ALPEREN

Sosyal medya aracılığı ile son dönemlerde Dünyayı etkisi altına alan sahte haberlerin gündemde dolaşımı, Ülkemizi’de etkisi altına almakta. Sosyal medyadaki haber kaynaklarına duyulan Güven ne durumda? Bu konu hakkında yapılan son araştırmaya değiniyoruz.

Toplu iletişim araçlarının değişimiyle dünya birçok şeye hazırız yakalandı. Sosyal medya ABD Başkanlık Seçimleri esnasında yaşanan, Ülkelerin iç yapılarına müdahale etmek için açık kapı bırakmakta. Rus kaynaklar tarafından ABD seçimleri esnasında sosyal medya da Trump’ın rakibi olan kişilere karşı asılsız haberler ile karalama yapılmış idi. Dünyadaki diğer ülkeler tarafından bir tehdit olarak algılandı, internet ortamında sınırlar geçersizdir.

Yalan haberlerin Ülkemizde de yayınlandığını ve paylaştığın şahit oluyoruz. Haberler illa seçim sırasında olucak diye birşey yok. Örneğin askeri operasyonlar esnasında sosyal medya da gerçek olamayan pek çok görüntü paylaşılmak. Bu durumda ülkemizin maruz kaldığı bu yalan haberlere insanların ne derece inandığı, kaç kişinin bu haberi okuduğu ve kaç insanın bu haberleri doğruladığını sorguladığı meçhul.

Reuters Institute for the Study of Journalism, 37 ülkede araştırma yalan haber 2018 yılı verileri Dijital Haber Raporunda yayınlandı. İnternet ortamında okuyucuların, dinleyicilerin ve yanlış bilgilere karşı verilen tepkinin ne durumda olduğunu göstermekte.

Sahte Haberlere En Çok Biz Güveniyoruz

Yalan Haberlerin Ülkemizdeki Etkileri

Haber alma uygulaması olarak WhatsApp’ı kullanan Türkiye 4. sırada bulunmakta. (İlk üç sırayı ise İspanya, Brezilya ve Malezya paylaşmakta.)

WhatsApp’ı tercih eden insan sayısı günümüzde 0 2017 yılında 16 yılında ise idi.

Ülkemizde insanların e’i sosyal medya aracılığı ile siyasi görüşlerini dile getirmenin başlarını belaya soka çağına inanmakta.Dünyada bu orana en yüksek sahip ülke olarak Türkiye gözükmekte. Kısaca fikirlerini sosyal medyada açıklamada endişeli ülkeler arasında birinciyiz.

Gördüğüm habere itimat ederim diyenlerin sayısı ülkemizde 8, kendi seçtiği haber kaynağına güvenenleri ise C olarak paylaşıldı.

Sosyal medya kaynaklı habere güvenenler ülkemizde 3 orana sahip. Dünya genelinde ise # orana sahip. Ortalamanın sadece üstüne sahip. Buda yalan haberin ülkemizde ne kadar etkili olduğunu göstermekte.

İnternet ortamında paylaşılan haberlerin endişesine sahip insan sayısı ülkemizde `’a sahip. Kısaca @ oranında bir kitle istente ortamında paylaşılan bilgilere gözü kapalı güvenmekte.

Yani sosyal medya aracı olarak WhatsApp ülkemizde kapalı olduğu için görüş beyanını açıklaması olarak tercih edilmekte.