arama

Root Nedir? Android Cihazda Root Nasıl Yapılır?

4 Aralık 2018 22:38
Hakan ALPEREN - hakan@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hakan ALPEREN Hakan ALPEREN

Root nedir? Android cihazda nasıl yapılır? Root atmak cihazlarınıza zarar verir mi? Root atmak faydalı mıdır? Bunun gibi merak edeceğiniz soruların cevabı yazımızda.

Root atmak sistem dosyalarının eklenebilmesine, bu dosyaların silinmesine ya da değiştirilmesine imkan sağlayacaktır. Bu şekilde sistem üzerinden çeşitli değişikliklerin yapılabilmesine ve root erişimine ihtiyaç duyan uygulamaların kullanılmasını sağlamaktadır. Root atarak telefon ya da tabletlerinize yüklenmiş olan uygulamaların stok yapılandırılması işleminde ve genel olarak cihazlarda kullanılmayan ayrıcalıklı emir ve komutların çalışmasını sağlamaktadır. Root işlemi özellikle telefonlarınızdan silinen sistem dosyalarının yeniden yüklenebilmesi için gereklidir.

Andorid Cihazlarda Root Nasıl Atılır?

Öncelikle root atmadan önce cihazınızda bulunan dosya ve fotoğrafların yedeklerini almanız gerekmektedir. Telefonunuzun içerisinde bulunan bilgiler bu işlem sonunda silineceği için root atmadan önce yapılacak ilk iş bu nedenle daha sonra ulaşamayacağınız bilgilerin yedeklerini almak olmalıdır. Cihazlarınızın rootlanması işleminde indireceğiniz uygulamalardan da yardım alabilirsiniz. Root için telefonunuz üzerinden yetki aldıktan sonra bilgisayarınıza indireceğiniz uygulama sayesinde root atma işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu şekilde manuel olarak yapılması oldukça zor olan bu işlemi kolaylıkla halledebilirsiniz.

Cihazlar belirli bir süre kullanımdan sonra yavaşlamalar ve farklı sorunlara yol açabilir. Bilgisayarlar bu gibi durumlarda daha iyi performans alınabilmesi için format atılır. Bu şekilde bilgisayarların içerisinde bulunan zararlı yazılımlar ve uygulamalardan temizlenerek daha iyi performans alabileceğiniz bir hale gelmektedir. Aynı bu durum gibi telefonlarınızın da daha iyi performans verebilmesi için mutlaka root atılması gerekmektedir. Bu sayede kullanacağınız telefonların daha hızlı bir şekilde çalışmalarını sağlayabileceksiniz. Cep telefonlarından performans alabilmek için bu şekilde kolaylıkla yapabileceğiniz root atma işlemini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda sistem dosyalarının değiştirilebilmesi ya da yeniden yüklenebilmesi için de bu yöntem kullanılmaktadır.