arama

Pc Hızlandırma Yolları Nelerdir?

25 Kasım 2018 18:29
Miraç Efe AYDIN - m.efe@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Miraç Efe AYDIN Miraç Efe AYDIN

Bilgisayarınızı severek kullanıyorsunuz ama zamanla maalesef ki yavaşlıyor.Yüklenen bazı programlar veya başka pek çok nedenle yaşanan yavaşlama problemini aşmanın yolları nelerdir?

Sürücüler, aygıtlar ve bazı uygulamalar yüklenirler ancak aygıtı söktüğünüzde ya da programı kaldırdığınızda genellikle sisteminizde gizlice yüklü kalırlar. Bazı uygulamalar siz bilmeden kendi hizmetlerini de ekstra yükler.

Sürücülerinize detaylı bir bakış için cmd.exe’ye sağ tıklayın ve ‘Yönetici olarak çalıştır’ı tıklayın. pnputil -e kelime komutunu yazın. Bu komut siz ve üçüncü seçenek uygulamalar tarafından Windows’a eklenen tüm sürücüleri gösterecektir ve silmenize yardımcı olacaktır.

PC’nizin sürücü sorunları yaşadığını düşünebilirsiniz.Denetim Masasından Aygıt Yöneticisini çalıştırın.Sorunlu olan bir aygıt burada sarı ünlem işaretiyle genişletilmiş olarak belirecektir.Sorunlu görülen sürücüye çift tıklayın, ‘Sürücü’ sekmesini seçin ve ‘Sürücüyü güncelle’ye, ‘Devre dışı bırak’a ya da ‘Kaldır’a tıklayın.

Bilgisayarınızın masaüstünü mümkün olduğunca temiz tutun. Gereksiz dosyaları sisteminizde barındırmayın. Böylelikle bilgisayarınızın çalışması esnasında kullandığı Ram performansını azaltırsınız.

Bilgisayarınızı belki de uzun süre açık bırakıyorsanız sistem belleği bu nedenle gereksiz yere dolar.Bunu engellemek için ise bilgisayarınızı belirli periyotlarda tekrar başlatın.