arama

Orgeneral İbrahim Metin Temel paşa neden görevden alındı? Yeni görev yeri neresidir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Onur AYDIN Onur AYDIN

2. Ordu komutanı olarak görev yapan olarak görev yapmakta olan Orgeneral İsmail Metin Temel Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bulunduğu görevden alınarak, Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı’na ataması yapıldı.

Bu atama nedenini ise Siyasi Yönetim ile ters düşmüş olması ve Temel Paşa’nın da bu nedenle görevi yapmakta zorlandığı öne sürülmüştür. Bu atama kararı ile ilgili açıklama yapan Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, “Temel Paşa’nın isteklerinin kabul edilmemesi üzerine, Cumhurbaşkanlığı tarafından bu atama işleme konulmuştur.” ifadesinde bulundu. Açıklamanın tamamına alt yazıdan ulaşabilirsiniz.

Tümgeneral Beyazıt Karataş’ın yapmış olduğu açıklamanın devamı şu şekildedir:

“Suriye’nin kuzeyine olası bir harekat planı yürütülmekteyken, görevi başında bulunan bir komutanımızın tayini çıkarıldı. Bunun normal bir atama olmadığını düşünüyorum. Orgeneral İsmail Metin Temel Paşa üst komuta kademesiyle anlaşamayarak problem yaşaması, önerilerinin Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı pek de önemsenmemiş olmasından kaynaklı olmasıdır. Temel Paşa, hazırlık planları yapılan Suriye kuzeyine harekat planını en iyi belirleyebilecek bir ikinci ordu komutanıdır. Bu kapsamda, tecrübelerine dayanarak sunmuş olduğu önerilerinin dikkate alınmayışından dolayı, halihazırdaki görevi esnasında üst komuta kademe yönetimiyle ters düşmüştür ve buna bağlı olarak, zorunlu yeni görev yeri değişikliği uygulaması yapılmıştır.”

Haberin detaylarına videoda yer verilmiştir.