arama

OnePlus 6’yı Samsung Galaxy S9 İle Karşılaştırdık

29 Mayıs 2018 09:00
Onur AYDIN - onur@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Onur AYDIN Onur AYDIN

Yeni tanıtılan One Plus 6 ile Samsung Galaxy S9 arasındaki farkları sizler için inceledik. 2018’in amiral gemileri arasında birinciliğini sürdüren Galaxy S9, sayısız işlev ve üst düzey performansı ile göz kamaştırıyor. Ancak yeni tanıtılan OnePlus 6, rekabet için yerini almış durumda. İki telefonun ekran teknolojisi ve işletim gücü olarak ta kaşı karşıya getirdik. Yeni OnePlus’ın size göre olup olmadığını anlamak için incelememize göz atmanızı tavsiye ederiz.

İşte Bu İki Cihazın İncelemesi

Bu yeni telefonun ön yüzü tamamen ekrandan oluşmakta, tasarım ve performans iyileştirilmeleri ile dikkat çekerken bazı özellikler S9’un gerisinde kalmasına neden olabilir. Tasarım olarak ikisi de metal bir çerçeveden oluşmakta. Diğer kısımlar tamamen camla kaplı. Alt kısımdaki kulaklık girişi ve arka yüzdeki parmak izi tarayıcısının benzerliği iki telefonun tasarımını birbirine çok yaklaştırıyor. Ancak OnePlus 6’nın ekranı 6,28 inç. S9’un ise ekranı 5,8 inçte kalmakta. Bu da OnePlus’ı bir adım ileriye taşımakta. Ekran olarak OnePlus 6 Full HD AMOLED ekrana sahip. Ekran-gövde oranı, tasarımdaki çentik sayesinde %84’e ulaşmakta. Super AMOLED ekran ile gelen S9 ise 2,960 * 1,440 çözünürlük sunmakta. Ayrıca Samsung’un çentiği bulunmuyor. Dolayısıyla ekran-gövde oranı daha düşük. Görüldüğü gibi her iki telefon da kontrast ve renk bakımından zengin olan AMOLED teknolojisini kullanmakta. Çözünürlük olarak S9 önde görünüyor.

Android Oreo, her iki telefonun ortak özelliklerinden biri. Ancak Android P, yakın zamanda S9’a mutlaka ulaşacaktır. OnePlus ise Android P’nin beta sürümünü barındırmaka. İşlemci olarak SnapDragon 845, ortak eleman olarak kayıtlara geçmekte. Samsung 4 GB RAM ve 64 GB’lık depolama alanı sunarken OnePlus 6’da 8 GB’lık RAM tercih etmeniz halinde depolama alanı 128 GB’a yükseliyor. 6 GB RAM’e sahip modelinde ise 64 GB depolama alanı mevcut.

OnePlus 6, iki kamera ile karşımıza çıkıyor. Dikey olarak sıralanmış olan bu kameralardan biri 16 MP’lik diğeri ise 20 MP’lik bir lense sahip. 16 MP’lik kamera f/1,7 diyafram veOIS yeteneklerini barındırmakta. İki kameranın müthiş alan derinliği oluşturması, fotoğraflarınızın harika görünmelerini sağlıyor. Galaxy S9 ise tek kamera ile yetenekli işler yapılabileceğini göstermekte. 12 MP’lik sensörü, diyaframının da değişebilmesi sayesinde farklı ışık modlarına ayak uydurabilmesini sağlıyor. Her iki cihaz da 60fps’de 4K video kaydı yapabilmekte. Ayrıca Super Slow Motion modunu desteklemesi iki telefon için de artı bir özellik olarak dikkat çekiyor. S9, 720p’de 960fps kayıt yapabilirken, OnePlus, 480fps ile daha yüksek çözünürlükte kayıt yapabiliyor.

3.300 mAh’lik bir pil gücüne sahip olan OnePlus 6, 3.000 mAh’lik pile sahip Samsung Galaxy S9’dan kapasite olarak daha fazla. Bunun en büyük nedeni telefon boyutlarındaki farklılık. S9, Qualcomm’un şarj kiti olan Quick Charge’ı desteklemekte. Buna karşın OnePlus 6, Dash Charge’ı destekliyor. Samsung’un kablosuz şarjı desteklemesi, telefonun bir adım daha önde olmasına neden olmakta.