arama

Modem kablo bağlantıları nasıl yapılır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bülent KAYNAR Bülent KAYNAR

Merhaba Tekno Sokağı severler. Bu yazımızda sizlere modem kablo bağlantıları nasıl yapılır? sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Öncelikle modeminizin gerekli kurulum ve bağlantı parçalarının eksik olmadığından emin olmalısınız. Başarılı bir modem bağlantısı kurulumu için ihtiyaç duyduğumuz parçalar modem adaptörü, aynı hatla telefon kullanılıyorsa bir adet splitter ve yine biri telefon için gerekli olan iki adet telefon kablosuna, son olarak da bir adet ethernet kablosuna ihtiyacımız olacak.

Modem bağlantısı kurulum anlatımı:

Öncelikle modem adaptörünüzün fişini elektrik prizine, adaptörün diğer ucunu ise modeminizin arka kısmında yer alan power (güç) yuvasına takın. Bu işlemin ardından modeminizin ön, arka ya da yan tarafında bulunan on/off (açma/kapama) tuşuna basarak aktif hale getirin ve modem ışığınızın yandığından emin olun. Telefonunuza bağlı olan dış hattınızı telefon soket yuvasından çıkarın ve splitter cihazınızda bulunan line yuvasına takın. Splitter cihazınızın line yuvası yanında bulunan modem isimli ikinci yuvaya kısa telefon kablosunun bir ucunu takın. Aynı kısa kablonun boşta kalan diğer ucunu ise modem cihazınızın üzerinde yer alan ADSL yuvasına takın. Modem üzerinde bulunan ADSL ışığı yanıp sönmeye başlayacaktır ve bir süre sonra da sabit olarak sürekli yanmaya devam edecektir. Modem ışığınız sabit olarak yanmıyorsa anlatımımızda yer alan kablo bağlantılarını kontrol edin ve kablo bağlantılarının doğru yapıldığından emin olun. Bu işlemlerin ardından elimizde bulunan ikinci telefon kablosunun bir ucunu splitter cihazının üzerinde yer alan phone yuvasını takın. Kablonun boşta kalan diğer ucunu ise sabit telefonunuzun phone girişine takın. Telefonunuzun çalışıp çalışmadığını kontrol edin ve çevir sesi geliyorsa kablo bağlantılarınızda herhangi bir problem bulunmuyor demektir. Bu işlemlerin ardından yapmamız gereken son işlem bilgisayarımıza ethernet bağlantı kurulumu yapmaktır. Bunun içinse ethernet kablosununun bir ucunu modeminizin üzerinde bulunan LAN yuvasına, diğer ucunu ise bilgisayarınızın ethernet kartı yuvasına takın. Bu işlemler sonucunda internete bağlanabilmek için gerekli kablolu kurulumları tamamlamış oldunuz. Yazılı anlatımımızın aydınlatıcı olması açısından, bu yazılı anlatımın üst kısmında bulunan Modem kablo bağlantıları nasıl yapılır? başlıklı eğitici videoyu izlemenizi öneririz.