arama

Microsoft’a Çalışanlarından Sert Mektup Var

21 Haziran 2018 12:02
Bülent KAYNAR - bulent@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bülent KAYNAR Bülent KAYNAR

Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft, çalışanları tarafından protesto edilmeye başlandı. ABD’nin Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza bürosuyla anlaşan şirket, kendi çalışanlarınca tepki almaya başladı. Çalışanlar, firmanın ABD devlet kurumlarıyla yaptığı anlaşmalardan rahatsız olduklarını gösterdiler.

Microsoft’un anlaştığı Göçmenlik ve Gümrük bürosu, ülkeye yasa dışı yollardan giren ailelerin fertlerini birbirinden ayırmakta. Muhafaza bürosunun çocukları anne ve babalarından ayırması halktan da büyük tepki toplamakta. Hal böyle olunca şirketin de anlaşma kararı alması şirket çalışanlarını harekete geçirmiş oldu.

Çalışanların yaptığı açıklamada, şirketin çocukların geleceğini kendi kazancının üstünde tutması gerektiği ifadelerine yer verildi. Ülkelerinin bu konuda etik davranması gerektiğini de belirten 100 kadar çalışan, ortak bir mektuba imza attılar. Mektubun gönderildiği yer olarak ise CEO Saya Nadella. Mektubun içeriğinde ise bu anlaşmanın acilen sonlandırılması gerektiğine ve Microsoft’un bu politikayla aynı paydada birleşmemesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza bürosu, bulut depolama ve yapay zekâ geliştiricileri konusunda Microsoft ile 19 milyon dolarlık bir anlaşmaya imza atmıştı. Bu anlaşmaya atıfta bulunan çalışanlar, teknolojinin insanı suça götürmemesi gerektiğini, güçlü teknolojinin amacının zarar vermek olmadığını bildirdiler. Teknolojinin imkanları iyi şekilde kullanmaya götürmesi gerektiğini de ekledikleri mektuplarına, büyüyen tepki hareketinin yalnızca bir parçası olduklarını söylemekle şirkete gözdağı vermeyi de ihmal etmediler.

Microsoft’a Çalışanlarından Sert Mektup Var

Trump’ın Politikası Büyük Tepkilere Yol Açıyor

Başkan Trump’ın politikaları ekseninde hareket eden Gümrük bürosu, göçmen ailelerin fertlerini ayırmanın Trump’ın fikri olduğunu zaten söylemekte. Politikanın uluslararası yansımalarının olacağı da zaten öngörüle arasında yer almaktaydı. Microsoft’un da işbirliği yapması, şirketin sosyal sorumluluk anlamında ne kadar duyarlı olduğunu da göstermiş oldu. İşin ilginç tarafı, mektubun gönderildiği Nadella da bir göçmen.

Firma henüz gönderilen bu sert mektup hakkında bir açıklamada bulunmadı. Geçtiğimiz günlerde ise büronun tavırlarını beğenmediklerini böyle bir şeyin kendilerini dehşete düşürdüğünü ifade etmişti. Ayrıca hükümetin politikadan vazgeçmesi gerektiğini açıklamıştı.

Microsoft’un bu kararı diğer şirketleri de harekete geçirdi. Apple CEO’su Tim Cook, bu anlaşmanın insanlık dışı olduğunu belirtti. Google CEO’su da kınama ile çalışanlara destek vermiş oldu. Google, hükümeti daha insancıl bir yol bulmaya davet etti. Uber adına konuşan CEO Dara Khosrowshahi de ailelerin toplumun bel kemiği olduğu değerlendirmesinde bulundu.