arama

Kripto Paralar Nasıl TL’ye Çevrilir?

3 Mayıs 2018 16:23
Hakan ALPEREN - hakan@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hakan ALPEREN Hakan ALPEREN

2017 yılının ortalarından itibaren bitcoin çıkışı insanların ilgisini çekti. Ve bitcoin her geçen gün piyasalardaki yükselme istikrarı ile adından söz ettirmeyi bildi. 2017 Aralığındaki tarihi yükselişi ve buna bağlı olarak bitcoin milyonerleri diğer insanları da bitcoin yatırımına yönelmesini sağladı. Aslında bu çıkışın bir 9 sene öncesine dayandığını içinde olanlar iyi biliyordu. İlk alanlar ve Bitcoin mantığını iyi anlayanlar yatırıma 9 sene boyunca devam etti ve şimdinin milyonerleri oldular. Dünyadaki durum buyken Türkiye’de yatırımcıların çok az bir kısmı ilk çıkış zamanından itibaren bitcoin ile uğraştı. Türkiye aslında bu konu ile son 3 senedir ilgileniyor. O yüzden de acemilik dönemini yaşıyor. Peki, Kripto Paralar Nasıl TL’ye Çevrilir?

Türkiye’de Bitcoin Alım Satımı Nasıl Yapılıyor?

Türkiye’de alım satım kişisel alım satımların dışında son iki senede açılan yatırım firmaları ve borsa ile yürütülüyor. Türkiye’de alım satım yapan 5 borsa üzerinden yürüyen bitcoin alım satımı, Türk lirası ile işlem yapılabilme imkânı veriyor. Sadece bitcoin değil 1538 farklı kripto para işlemlerini ana lokomotif bitcoin üzerinden alım satım yapma şansına sahip olunabiliyor.

Paribu, Coinim, BTC Turk gibi sitelerde genelde bitcoin işlemleri yapılırken diğer kripto para birimlerini de bitcoine çevirerek alım ya da satın alma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Kripto paralar nasıl tl’ye çevrilir?  Sorusunun cevabını verebilmek için örnekleyelim.

Örneğin, elinizde 10 litecoin veya 10 ethereum var ve satmak istiyorsunuz. Türk borsalarında üyelik işleminizi gerçekleştirdikten sonra ethereum ya da liltecoininizi bitcoine çevirip satış işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz Burda dikkat edilecek ayrıntı komisyonların ve işlem masraflarının bilgilerine vakıf olmanızdır. Satış işlemleriniz bitcoin üzerinden onaylandıktan sonra bitcoin karşılığı Türk lirası bedeliniz banka hesabınıza havale edilir ve böylece satış işlemleriniz tamamlanır.