arama

Kripto Para Madenciliği Sayesinde Nvidia Büyük Hasılat Sağladı

20 Mayıs 2018 07:47
Onur AYDIN - onur@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Onur AYDIN Onur AYDIN

Dünya çapında en iyi ekran üreticilerinden olan Nvidia, kripto para madenciliği sayesinde 289 milyon dolar ekran kartı satış sağladı. Amerika Birleşik Devleti merkezi olan Nvidia teknoloji şirketi, piyasada önden gelen şirketlerdendir. Kripto para piyasasında madenciliğe ilginin çoğalması ile büyük artış sağladı. Stoklardaki ekran kartlarının tükenmesi piyasadaki ekran kartlarında büyük artışa sebeb oldu ve buda ekran kartı almayı zorlaştırdı.

Ekran kartı üreticileri asıl odak noktaları olan oyuncular olduğunu söylesede madencilik ile uğraşan kişiler ve kuruluşlar ekran kartı pazarını olumsuz etkiledi. Özellikle Ethereum, gibi kripto paraların büyük ölçüde değer kazanması ile madencilerin iştahını kabarttı.

Nvidia bu satışlardan pek mutlu gözükmemekte. 2018 yılının ilk çeyreğine ait olan mali raporunu paylaştı.

Nvidia Kripto Para Mağdenciliği

Nvidia 289 Milyon Dolar Kazanç Elde Etti

Sektörde lider olan Nvidia, madencilerden elde ettiği kazanç raporunu açıkladı. Nvidia mali raporunda kripto para madencilerinden sadece 2018 yılının ilk 3 ayında 289milyon dolar değerinde ekran kartı satışı yaptığını açıkladı.

2018 Yılının İkinci Çeyreğinde Düşüş Beklenmekte

Nvidia şirketinden gelen bilgilere göre ekran kartlarında düşüş beklenmekte. İlk 3 ayın ekran kartı satışından yaklaşık olarak 3 milyar dolar değerinden kazanç sağladığını belirten ekran kartı piyasasının devi olan teknoloji şirketi önümüzdeki süreçte üçte iki oranın düdşüşü beklemekte.

Nvidia’nın kendi kaynaklarından gelen açıklamasında “Kripto madencileri 2018’in ilk çeyreğinde yüksek sayıda ekran kartı satın alarak fiyatları arttırdı. Bence birçok oyuncu yeni bir GeForce ekran kartı alamadı.” Ekran kartı satışının artması ile Nvidia şirketinin hisseleri %3,8 oranında artış meydana geldi.

Tabi bu durumdan Nvidia’nın mutlu olup olmadığı tartışılır fakat bundan PC oyuncularının şikayetçi oldukları apaçık ortada. Oyuncuların ekran kartı bulamamasının yanı sıra ekran kartlarında artışında Pc Oyuncularını etkiledi.