arama

İlk Hafıza Transferi Yapıldı

24 Mayıs 2018 17:10
Onur AYDIN - onur@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Onur AYDIN Onur AYDIN

Pek çok kişi hafıza transferi konusunda belli haberler duyuyor; ancak ne zaman gerçekleştirilebileceğini de merak ediyordu. Amerikalı bilim adamları geliştirdikleri bir sistem sayesinde ilk hafıza transferini yapmayı sonunda başardılar. İlk olarak salyangozlar üzerinde yapılan bir elektro şok uygulamasından sonra salyangozlardan alınan RNA, elektrik verilmemiş olan 7 farklı hayvana yerleştirildi. 5 kez elektro şok uygulanan salyangozlar geri çekilip aynı tepkiyi vermeye devam ettiler. Hiç elektrik şoku verilmemiş ve salyangoz RNA’sı yüklenmiş olan hayvanlardan alınan tepki de salyangozlar ile aynıydı.

İnsanlarda Mümkün Olacak Mı?

İlk hafıza transferini geliştiren ve başarılı bir şekilde gerçekleştiren bilim adamları, bu durumun elbette insanlarda da mümkün olabileceğini belirttiler. Belli çalışmalar sonucu insanlarda uygulanabilecek olan hafıza transferinin başarı yakalayabilmesi için ise biraz daha zamana ihtiyaç duyuluyor.

Belli çalışmalar sonucunda insanlardan da aynı verimin alınabilmesi için ise Amerikalı bilim adamları halen çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Önce büyük baş hayvanlarda denenecek olan bu sistem, olumlu yanıt verdiği takdirde insanlar üzerinde de denenecek. Ancak bu durum için gerçekten uzun bir zaman var gibi görünüyor. Bu alanda başarı elde eden Amerikalı bilim adamı ise Prof. Dr. David Glanzman. Bu transfer sayesinde çok yakın bir gelecekte Alzheimer gibi rahatsızlıkların da önlenebilmesi mümkün olacak gibi görünüyor. Sistemin geliştirme nedeni ise beyinde kalıcı hasarlara yol açan hastalıkları önlemek.