arama

HP Omen Ürün İncelemesi

26 Mayıs 2018 19:51
Miraç Efe AYDIN - m.efe@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Miraç Efe AYDIN Miraç Efe AYDIN

HP Omen ile Oyun Zevkiniz Doruğa Çıksın

Oyun bilgisayarları Türkiye’deki çok sayıda kullanıcıya farklı tasarım ve özellikler ile oyun zevki yaşatmaktadır; yazımızda HP Omen inceleme yaparak size bu model hakkında detaylı bilgi vereceğiz. HP serisinden olan HP Omen bir oyun bilgisayarıdır ve cihazı kullananlardan oldukça olumlu geri bildirimler gelmektedir. Ayrıca performans ve tasarım açısından da pozitif yönde farklılara sahip olan HP Omen birçok bakımdan güçlü bir modeldir.

HP Omen Sürekli Gelişerek Karşımızda!

Yakın bir zamanda HP Omen X ile oyun tutkunlarıyla buluşan HP Omen; HP Omen 15 ile daha da gelişmiş olarak gelmiştir. Şu anda çok sayıda modeli bulunan HP Omen, X serisini masaüstü formatında tasarlamıştı. 2017 yılındaki yeni model olan HP Omen 15 inceleme için yazımızda detaylı bilgi vereceğiz.

HP Omen Ürün İncelemesi

HP Omen 15 Özellikleri

HP Omen 15 serinin yeni modelidir. Öncelikle dış kasasının önceki modele göre yenilendiğini görebiliriz. Laptop’un birçok oyun bilgisayarına göre çok ince ve zarif bir tasarımı vardır. Bu özelliği sayesinde küçük ve dar alanlara sığdırılabilir, yanınızda kolayca taşınabilir! Normalde oyun bilgisayarlarının daha büyük ve abartılı tasarımlara sahip olduğunu düşünürsek sade ve zarif bir görünümü ile bu tarzı sevenleri mest etmektedir.

HP Omen 15’in dıştaki kapağı ise oldukça şık durmaktadır. Bu kapak çok ince ve çarpıcıdır. Aslında genel olarak malzemesi için plastik diyebiliriz fakat kırmızı ve siyah renklerin güzel uyumu bilgisayarın tasarımını oldukça güçlendirmektedir.

Kullanıcı ve uzman yorumlarında HP Omen’ın logoyla beraber genel tasarımını agresif bulan insanlar da vardır. Bu agresif logo insanları çoğunlukla çekmektedir.

HP Omen 15; ağırlık olarak 2.62 kiloyken kalınlığı ise 2.48 cm’dir. Görüldüğü gibi çok hafif ve pratik kullanımlı bir bilgisayardır.

Laptop’un adaptörü kendisi kadar hafif olmamakla beraber ağır da değildir. HP Omen çok çok ince olmasa da oyun bilgisayarları arasında ideal bir hafifliği vardır. Yanınızda götürmek isterseniz bu pek de zor olmayacaktır.

Gelelim klavyesinin tasarımına…Kırmızı-siyah tuşlar ile çok şık bir tasarımı vardır. Yani laptop tasarımının bütününe uygun ve aynı çizgide… HP Omen 15 klavyesi mekanik değildir bu nedenle böyle bir özellik istiyorsanız başka modelleri seçebilirsiniz. Mekanik tuşlar fiyatları arttıran nitelikler arasında yer almaktadır. Klavyede WASD bölümü ayrı olarak dizayn edilmiştir.

“Touchpad” kısmına gelirsek çok iyi tasarlanmış ve konforlu olduğunu belirtebiliriz. Oyun esnasında olmasa bile bilgisayarınızı oyun dışında da kullanmak istediğinizde çok rahat edebilirsiniz.

Bağlantı bölümlerinde farklı seçenekler mevcuttur. Kablosuz bağlantılarınız için Bluetooth 4.2 ve wi-fi ( 802.11 ac ) kısımlarını kullanabilirsiniz. HP Omen 15’in kolaylıkla güncellenebileceğini de söyleyebiliriz. Bunu yapmak istiyorsanız sabit disk, RAM veya SSD değişimini bilgisayarın rahatça açılan alt tarafından pratik biçimde gerçekleştirebilirsiniz.

HP Omen 15 Performans Olarak Nasıl?

HP Omen 15’in genel özelliklerinden sonra biraz da performans ve teknik niteliklerinden bahsedelim. Öncelikle HP Omen 15, 4K ekran çözünürlüğüne sahiptir ve boyut olarak da 15.6 inçlik bir ekranı vardır. Ekranın en güçlü yanlarından biri yansıma yapmamasıdır; bu da arka taraftan aydınlatan bir panel ile sağlanıyor. Ekran çözünürlüğü de yüksek olunca oyun severler görüntü kalitesinden oldukça memnun kaldıklarını belirtmektedirler.

İşlemci özelliklerinde Intel core İ7 7700u bulunmaktadır. Taban frekans ise 2.8 GHz’dir ama işlemci 3.8 GHz’ye kadar yükselebilmektedir. Termal güç tüketimi için de bunun 45W olduğunu belirtelim.

HP Omen 15’de DDR4 RAM özelliği 2400 MHz hız ve 16 GB kapasitedir. Ayrıca bilgisayarda PCle NWMe M2 SSD vardır. Hard disk ise 1 TB 7200 RPM olarak oldukça güçlüdür. Tüm bu nitelikler HP Omen 15’i hem kapasite hem performans açısından üst seviyeye çıkartmaktadır.

Şu an popüler olan oyunları rahatlıkla HP Omen 15’de oynayabilirsiniz. GDDR5 RAM 6gb kapasiteyle bunu kolayca sağlar. VR tercihiniz varsa ve seviyorsanız size iyi bir haberimiz var; GTX 1060 ile bu laptop VR için de son derece uygun bir seçim olacaktır.

Ürünün oyun performansı 1080 p’dir. HP Omen 15 bu açıdan oldukça iddialıdır. Oyun kullanıcıları da genel itibariyle bu konudaki memnuniyetlerini dile getirmektedirler.

Pil Performans Düzeyi

HP Omen 15, pek serin olarak kalan bir laptop değildir ve oyun sırasında ısınabilir. Tüm yükle çalıştırıldığında 71 dereceye çıkan ısısı vardır. Tabiki burada fan sesinden rahatsız olmanız da mümkündür fakat bu sorun kulaklık yardımı ile çözülebilir.

Oyun bilgisayarlarının genel olarak handikapları arasında bulunan pilin çabuk tükenmesi sorunu HP Omen 15’te de bulunmaktadır. Oyun oynanırken 2.5 saat içinde pil tükenecektir. ( Pil tasarruf ayarlarını kapalı tutarsanız) Oyun dışında kullanırsanız süre uzayacaktır. ( 11 saat kadar ) Tabiki amaç oyun bilgisayarı olarak kullanmak olduğu için bu sürenin pek bir anlamı olmayacaktır.

Üründe 3 tane USB 3.1, Thunderbolt 3 ve mini DP de vardır.

Oyun Tutkunları için Güzel Bir Seçim: HP Omen

Mümkün olduğunca HP Omen 15 modelini incelemeye ve detaylı bilgi vermeye çalıştık. Performans, tasarım ve kalite olarak beğenilen bir laptop olan HP Omen 15, oyun bilgisayarları arasında iddialı bir duruş sergilemektedir.

Karbon fiber görüntüsü ise kullanıcıları cezbeden bir havası da olan HP Omen; modelleri ile yenilenerek oyun severlerin karşısına çıkmaya devam etmektedir. Logosu hakkında da birkaç şey söylememiz gerekirse dış tasarımına oldukça yakıştığını ve ilgi çekici olduğunu belirtebiliriz. HP Omen kutu açılımı da kolay ve güvenlidir; bilgisayara zarar gelmeden, ürünü özenle içine yerleştirildiği kutudan çıkartabilirsiniz. İsterseniz buna yönelik videoları internette bulup inceleyebilirsiniz.