arama

Hala Düzeltilemeyen Facebook Messenger Sorunları

9 Mayıs 2018 16:16
Miraç Efe AYDIN - m.efe@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Miraç Efe AYDIN Miraç Efe AYDIN

Son haftalarda veri ihaleleri ile Facebook Messenger sarsıldı. Yapılan casus uygulamalarla kullanıcı verilerinin çalınması üzerine başlayan skandallara rağmen Messenger’da hala karşılıklı şifreleme özelliği bulunmamaktadır. Whatsapp uygulaması Facebook bünyesine katılmasından sonra kullanılmakta olan özelliklerde büyük değişimler meydana geldi. Bir ürün ya da hizmetin sürekli olarak gelişmesi sıradan bir şey ancak yeni uygulanmakta olan uçtan uca şifreleme adı altındaki yenilikle mesajlaşmaların daha güvenli bir şekilde yapılması atılan ciddi adımlardandır. Kullanıcılara ait mesajların farklı kişi ya da kaynaklar tarafından sızdırılamaması, güvenliğin ciddiye alındığının bir göstergesidir.

Şirketin güvenliği ne kadar ciddiye aldığı bu uygulamayı hayata geçirmesiyle öğrenilmiş oldu. Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan Cambridge Analytica skandalında milyonlarca kişiye ait veriler güvenilir gibi görülen bir uygulama tarafından çalınmıştır. Facebook’un ana uygulaması ve yan uygulaması olan Messenger’dan alınan bu veriler yapılacak olan seçim için kullanılmıştır.

Whatsapp’ta İstifalar

Whatsapp’ın kurucularından Jan Koum ve Brian Acton Facebook’taki görevlerinde bir kaç ay ara ile istifa ettiler. Yaptıkları açıklamalarda Facebook’un Whatsapp’ta uygulanan güvenlik önlemleri zayıflatmak istediklerine vurgu yaptılar. Dış kaynaklarla bir çok veri paylaşma isteğinin hakim olduğunu söyleyen yöneticiler tek çarelerinin şirketten ayrılmak olduğunu ifade ettiler. Facebook’un sıkça sorulan soruları arasında ‘ Facebook Neden Uçtan Uca Şifrelemeyi Etkinleştiriyor’ isimli link bulunmaktadır. Kullanıcılar okuduğuna akıllarına gelen ilk şey şirketin yapmış olduğu tüm uygulamalarında aynı güvenlik önlemlerini tercih etmesi oluyor. Nitekim durum böyle değil. Facebook’un Masenger da uçtan uca şifreleme özelliği bulunmamaktadır. Bu sebeple sorunları belirli uygulamalar üzerinde cevaplandığı ve Facebook un geneline mal edilmekte olduğunu anlamaktayız. Facebook yöneticilerine göre Koum ve Acton’un iddialarında belirttikleri gibi güvenlik önlemlerin de azaltmaya gidilmeyecektir.