arama

God Of War Oyun İncelemesi

15 Mayıs 2018 13:14
Onur AYDIN - onur@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Onur AYDIN Onur AYDIN

Kratos en etkili aktörlerinden biridir oyunda. Klasiklerinin aksine yeni maceralarla, yepyeni bir heyecanla soluksuz oynanan  bir oyundur God Of War. Mitolojik oyunlar açısından bu kategoriye yepyeni bir soluk getirebilmiştir. Bakıldığında oyun aslında yeni sürümdür. Söz konusu kişi aynı olsa da çevresindekiler farklı tiplerdir. Hatırladıklarımızın aksine yeni karakterlerdir.

2005 senesinde hayatımıza giren oyun, milyonlarca kişi tarafından beğenilip oynanmıştır. Büyük bir kitle oluşturmayı başarabilmiştir. Bu oyunu sevenlere sorulduğunda neden seviyorsunuz, hangi sebepten ötürü beğeniyorsunuz sorusu yöneltildiğinde farklı cevaplar almanız mümkündür. Onu enteresan kılan öğelerden en çok söylenen nedenleri arasında durmak bilmeyen aksiyonu, atmosfer, öyle bir atmosfer ki insanlar bu oyunu oynarken yerine duramaz hale geliyor. Mitolojiyi öyle muazzam izleme şansı var ki mitoloji sevenleri mest etmesini başarabiliyor. Bu seri nasıl sevilmez ki, ortak tanı olsa gerek.

God Of War

Düşünüldüğünde aksiyon sevenlerin yanında mitoloji kavramını öyle işliyor ki oyuncu kendini bir an oyunun içine adapte edebiliyor. Devasa yapıları insanı mest edecek değerde büyüklükte. Destansı bulmacaları da bunun yanında cabası. Yunan mitolojisi yerle bir eden, söz gelimi üstünden geçen, deyim yerindeyse Yunan Tanrılarının öldüren Kratos, en etkin kahramanlar arasında yerini korumaktadır. Yunan mitolojisinden yola çıkanlar ancak ve ancak İskandinav mitolojisi tatmin edebilirdi. Tabi ki bu böyle oldu. Yeni serüvenler, yeni heyecanlar, yeni destansı bilmeceler bizleri bekliyor.

Kafaları karıştıran bazı sorular da yok değil. Mesela aynı karakterler nasıl oluyor da İskandinav mitolojisine transfer olabilecek. Yüksek maliyetli bir transfer bizleri bekliyor demektir.

Hatırlamakta fayda var. Yeni God Of War’dan önce neler yaşanmıştı.

Kratos Sparta ordusunun en genç komutanı konumundadır. Güç arzusunu göstermek için önüne kim geldiyse ezip geçer. Bu savaşlar arasında barbar kavimlerinden birine esir düşer. Tam ölmek üzereyken savaş Tanrısı olan Ares’e yalvarır. Onu kurtarması için. Ares buna cevap verir. Onu kurtarır. Bu iyiliğin altında kalmayan Kratos Ares’e kendi adar. Tüm katliamlarını onun adına yapar. O artık bir ölüm makinesidir. Önüne kim çıkarsa onu öldürmeye Ares adına ant içmiştir.