arama

Firefox Geçmişi Nasıl Silinir?

24 Nisan 2018 12:10
Hakan ALPEREN - hakan@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hakan ALPEREN Hakan ALPEREN

Firefox Mozilla vakfı tarafından kurulan ve tüm işletim sistemleri ile çalışan bir internet tarayıcısıdır. Yapılan araştırmalar neticesinde en çok tercih edilen internet tarayıcıları arasında da yerini almaktadır. Açık kaynak ve özgür kaynaklı olması nedeni ile de dikkat çekmektedir. Firefox tarayıcısını kullanan birçok kişi, firefox geçmişi nasıl silinir? Merak etmekte ve araştırmalar yapmaktadır. Bir kaç basit işlem yardımı ile kolayca bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Geçmiş Nasıl Silinir?

Firefox kullanıcılar internette gezinirken, gezilen siteleri, indirilen dosyaları otomatik olarak kaydetmektedir. Tarayıcının yapmış olduğu bu işlemler geçmiş sekmesi altında kayıt altında tutulmaktadır. Ev yâ da ofis gibi ortamlarda kullanılan bir bilgisayar ve kullanıcı sayısı fazla ise, diğer kişilerin girmiş olduğunuz ve tarayıcı üzerinde yapmış olduğunuz işlemleri görmesini istemiyorsanız bu kayıtları silmeniz gerekmektedir. Tarayıcı ya eriştikten sonra, arşiv sekmesi kısmından yakın geçmişi temizle menüsünü açarak, belirlediğiniz zaman dilimindeki kayıtları silebileceğiniz gibi, tarayıcı üzerindeki tüm kayıtlarını da silebileceğiniz bir seçim menüsü karşınıza gelmektedir. Hemen altında yer alan şimdi temizle tuşuna tıklayarak tarayıcı üzerindeki tüm kayıtlı geçmişlerinizi kısa süre içerisinde silebilirsiniz. Sürekli manüel olarak aynı işlemleri tekrarlamak istemeyen kullanıcılar, yine tarayıcıya erişim sağladıktan sonra, menü, seçenekler, gizlilik ve güvenlik, geçmiş menülerine ulaştıktan sonra, firefox ayarı geçmiş için özel ayarlar kullanılsın şeklinde değiştirdikten sonra, firefox kapattıktan sonra geçiş silinsin kutusunu tıklayarak otomatik olarak tarayıcınızı kapattıktan sonra kendiliğinden silinmesini sağlayabilirsiniz.

Geçmişi Silmek Ne İşe Yarar?

Tarayıcıyı kullanmış olduğunuz cihazı farklı kişilerde kullanıyor ise, diğer kişilerin sizin tarayıcı üzerinde kullanmış olduğunuz bilgilere erişmesini engellemenize yardımcı olmaktadır. Bu bilgiler arasında, banka bilgileriniz, indirmiş olduğunuz belge ve dokümanlar, girmiş olduğunuz siteler yer almaktadır.