arama

Facebook’ta Bir Şeyler Oluyor

9 Mayıs 2018 18:24
Kemal UZUN - kemal@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Kemal UZUN Kemal UZUN

Facebook son zamanlarda yaşanan sıkıntılar ve mahkemeler sonrası bir hayli karıştı. Ancak bu karışıklık Facebook’un Ceo’su Zuckenberg dışında birçok üst düzey yöneticinin koltuklarını salladı. Açıklanan Facebook raporlarına göre üst düzey birçok yöneticinin yerleri değişti ve birimleri üçe ayrıldı. Sosyal medyanın bir numarasında oturan Facebook 2017 yılında başlayan skandallar ve blockchain teknolojisinin de bu konuda oldukça hızlı gelişmesi ve facebook’un bu teknolojinin dışında kalması yönetimdeki bazı isimlerin işlerini doğru yapmadığı kanısıyla değişim rüzgârına teslim oldu. Facebook Ceo’su Mark Zuckenberg’i etkilemeyen bu değişim rüzgârı yakın çalışma arkadaşlarının görevlerini farklılaştırdı. Medyanın yorumuna göre merkezi hizmetler, altyapı ve yeni teknolojiler ve uygulama birimlerine ayrılan Facebook, tasarım birimine ve diğer birimlerine dokunulmadı.

Yönetim Katındaki Değişim Rüzgârları

Facebook yönetimi yapılan tüm değişimleri doğrularken, neden olduğu konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Zuckenberg, Ocak ayında Facebook’un yeni kararlan arifesinde olduğunu duyurmuştu. Uygulamalar birimi WhatsApp, Instagram, Messenger ve Facebook Chris Cox’a bağlanırken, Jan Koum’un WhatsApp’tan istifa etmesiyle boşalan koltuğuna Chris Daniels’i geçirdi. Instagram üst düzeyine ise Facebook haber kaynağı biriminin yöneticisi olan Adam Mosseri gelirken, Messenger’ın yöneticisi David Marcus koltuğunu Stan Chudnovsky’e teslim etti.

Facebook ve Blockchain Teknolojisi

Kripto paralar ile birlikte çıkışını sürdüren Blockchain teknolojisi, hızlı yükselişini sürdürüyor. Tüm büyük çaplı şirketlerin blockchain teknolojisi standardına transferi Facebook’un da bu gelişmeye seyirci kalmaması gerektiğini akıllara getirdi. Bu yüzden Messenger’in başında bulunan David Marcus artık Facebook ve Blockchain entegrasyonunun tek patronu olarak görev yapacak. Blockchain ve Facebook birlikteliğinin de ne tür çalışmalar yapılacağı ve gelişmeler ise oldukça merak konusu olarak gündemi uzun süre meşgul edeceği görülüyor.