arama

Facebook Kendi Kripto Parasını Çıkarmaya Hazırlanıyor!

14 Mayıs 2018 21:47
Onur AYDIN - onur@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Onur AYDIN Onur AYDIN

Son günlerde çıkan bir habere göre dünyaca ünlü sosyal medya programı Facebook kendi kripto para birimini çıkarmaya hazırlanıyor. Cheddar’ın haberine göre Facebook şirketi kripto para birimini çıkartarak platform üzerinde kullanacağı iddia ediliyor. Haberde konuyla ilgili çok fazla detay verilmese de, şimdiden merak konusu olmuşa benziyor. Facebook şirketinin büyüklüğü ve milyonlarca kullanıcısı düşünüldüğünde kendine ait bir kripto para çıkarmasının son derece doğal olduğu fikri ön plana çıkmış durumda.

İlgili habere göre Facebook şirketinin kripto para biriminden faydalanmaya yönelik diğer alternatifleri de araştırdığı belirtildi. Bununla ilgili olarak blockchain teknolojisinin platform üzerinde nasıl kullanılanabileceği üzerine çalışmalar yapıldığı ifade ediliyor. Son zamanlarda tüm dünyaya yayılan ve aynı zamanda bir yatırım aracı olarak değerlendirilen kripto paralara olan ilgi artarak devam ediyor. Facebook gibi sosyal medya şirketleri de kendi kripto paralarını çıkartarak kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor. Facebook gibi diğer sosyal medya şirketlerinin yüzmilyonlarca kullanıcısı olması bu durumun hiç de saçma bir fikir olmadığını gösteriyor.

Haberde yer alan bilgilere göre bu haftanın başında Facebook’ta bir departman kurulduğuna yer veriliyor. Blockchain sisteminden en iyi şekilde yararlanmayı amaçlayan şirket bununla ilgili çalışmalarına hız vermişe benziyor. Yine haberde yer alan bilgilere göre kripto paralarla ilgili çalışmaları David Marcus yürütüyor. David Marcus Facebook içerisinde önemli bir isim. Bu teknoloji ile ilgili olarak yapacağı çalışmalar ve sistemin nasıl işleyeceği şimdiden merak uyandırmaşa benziyor.

Çıkan bu haberler üzerine Facebook yönetimi The Verge sitesi üzerinden bir açıklama yayınladı. Sitede yer alan açıklamada diğer global şirketler gibi Facebook’un da blockchain teknolojisinden en iyi şekilde yararlanmaya çalıştığına yer verildi. Facebook içerisinde kurulan blockchain departmanının konuyla ilgili çok kapsamlı bir çalışma yürüttüğü belirtildi. Blockchain teknolojisi ve kripto paraların ne zaman Facebook kullanıcılarına sunulacağı bilinmez. Ancak, bu teknolojinin sosyal medya şirketleri için çok büyük bir yenilik olacağı kesin. Biz de konuyla ilgili tüm gelişmeleri yakından izliyor olacağız. Yeni olası haber, bilgi ve açıklamaları da hızlı bir şekilde sizlere duyuruyor olacağız.