arama

Etik Hackerlık Kavramı Nedir? Facebook, Apple için Etik Hackerlık

25 Haziran 2018 21:18
Hakkı Levent KORKMAZ - h.levent@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hakkı Levent KORKMAZ Hakkı Levent KORKMAZ

Etik hackerlık kavramı son yıllarda ortaya atılan ve çokça tartışılan bir hacker türü olarak karşımıza çıkıyor. Etik hackerlar bir bilişim sistemine, bilgisayar ağına sızma girişiminde bulunuyor ancak bunu “iyi niyet”le yapıyor. Etik hackerlar bu sızmalar sonucu sızılan bilgisayar ağının veya bilişim sisteminin güvenlik açıklarını raporlayarak kötü bir amaçla kullanmaksızın sahiplerine bildiriyor. Bu sayede ağ sahipleri, ağlarının güvenlik açıklarını öğrenerek kapatma ve kötü niyetli kişilerin saldırılarının önüne geçme şansı buluyor.

Etik hacker olmak ise sanıldığı kadar kolay değil. Üst düzey bilgi ve tecrübe isteyen etik hackerlık kişinin üstün yazılım bilgisine sahip olmasını, bu bilgileri pratikte uygulayabilme kabiliyetini ve de networking, programlama, programlama dilleri, işletim sistemleri ve veri tabanları başta olmak üzere bilgisayar hakkında çoğu donanımsal ve fiziki bilgiyi kullanabilme becerisini gerektiriyor. Bilgisayar Mühendisliğinin temel taşı programlama için üniversite eğitimin yanı sıra ek olarak programlama dilleri olan C++, Pyhton, Java ve PHP için ekstra kurslardan da yararlanmalı, bol bol kitap okumalı, kendinizi daha gelişmiş olarak hazır tutmalısınız. Öte yandan bahsedildiği gibi sadece programlama ve programlama dilleri değil veritabanları ve işletim sistemleri için de iyi derecede bilgi sahibi olunması gerekiyor. Veritabanları hakkında daha geniş bir fikre sahip olmak için MySQL ve MSSQL denenebilir.

Etik Hackerlar Büyük Şirketlerden İş Teklifleri Alıyor!

Daha önce birçok habere de konu olduğu üzere Facebook, Google, Apple gibi şirketler kendi hatalarını deşifre eden, güvenlik açıklarını ifşa ederek büyük zararların doğmasını engelleyen iyiniyetli “etik” hackerlara iyi bir iş teklif edebiliyor. Türkiye’den de birçok bilgisayar dehasının Facebook, Google gibi şirketlerden etik hackerlık yaparak iş sahibi olduğu biliniyor.

Etik hackerlık için kendinizi sürekli geliştirmeli, bunun içinde bol bol kitap okumalı, kursa gitmeli, internet üzerinden araştırma yaparak fikir sahibi olmalısınız. Ülkemizde de yavaş yavaş ilgi duyulan bir meslek olan “hackerlık” için devletimizin de siber ordu kurma girişimleri olduğu biliniyor. Bu ve buna benzer oluşumlara katılmak için belli bir seviyeye ulaşmalı, bu seviyede kalmayarak sürekli gelişime açık bir şekilde ilerleme kaydetmeniz gerekiyor.

Etik hackerlık birdenbire olunabilecek bir meslek olmadığı gibi sizden zaman, emek ve çaba istemektedir. Bilgisayar mühendisliği sektöründen ilerleyenler için ücretli kurslar da cazip gelebilir. CV’nize ekleyebileceğiniz bu online kurslar ise; CEH, OSCP ve CISSP.