arama

Erişime Engelli Sitelere Nasıl Girilir?

8 Aralık 2018 20:29
Miraç Efe AYDIN - m.efe@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Miraç Efe AYDIN Miraç Efe AYDIN

Yasaklı sitelere giriş yapabilmek yapılan engellemelerden dolayı oldukça zorlaşmıştır. Peki erişime engelli sitelere nasıl girilir?

Devlet eli ile uygunsuz içerikler tespit edilen internet sitelerine kullanıcıların giriş yapabilmesi engellenebilmektedir. Bu direkt olarak internet adresinin engellenmesi şeklinde yapılabildiği gibi yavaşlatılarak da yapılabilmektedir. Bu şekilde ülke içerisinden internet sitesine girmek isteyen kullanıcılar engellenebilmektedir.Bunun tespiti için lokal olarak kullanılan IP’ler dikkate alınmaktadır. Ancak teknoloji çağında olmamızdan dolayı uygulanacak olan bazı yöntemler sayesinde erişime engelli sitelere sorunsuz olarak girebilmek de mümkün olmaktadır.

DNS Değiştirerek Engelli Sitelere Giriş

En çok kullanılan yöntemlerden birisi DNS ayarlarının değiştirilmesidir. Kullanılan cihazlar ayarlarında değişiklik yapılmadıysa otomatik olarak DNS alırlar. Bu alınan DNS’ler belirli lokallerde olduğundan dolayı kolaylıkla giriş yapılan yerler tespit edilerek erişimi engelli sitelere girişleri engellenebilmektedir. Ancak DNS adresinin otomatik olarak değil de manuel olarak yapılmasının istenmesi durumunda verilecek olan bir adres ile bu sorun engellenebilmektedir. Ancak bu yöntem genel olarak bilgisayardan engelli sitelere giriş için kullanılmaktadır.

VPN Kullanarak Engelli Sitelere Giriş

Hem mobil cihazlarda hem de bilgisayarlarda kullanılan engelli sitelere erişim çözümlerinden en çok tercih edileni VPN kullanmaktır. VPN cihazınızın giriş yapmış olduğu lokal bilgilerini değiştirerek ülke dışında bağlantı yapıldığı yanılgısını oluşturmaktadır. Bu şekilde Türkiye’de girilmesi yasaklı olan sitelere farklı ülkelerin lokal bilgileri kullanılarak girildiği için sistem engel koymayacaktır. Ancak bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken güvenilir VPN uygulamalarının kullanılmasıdır. Erişimi engelli sitelere giriş için içinde bulunduğumuz teknoloji sayesinde birçok yöntem kullanılmaktadır. Eğer siz de erişimi engelli sitelere giriş yapmak istiyorsanız bunun için kullanılan yöntemlerden birisini seçerek giriş yapabilirsiniz. Teknolojinin geldiği bu noktada insanların engellenmesi oldukça zor bir durumdur.