arama

Ebola Virüsüne Karşı İlk Test Edilebilir Aşı Üretildi

22 Mayıs 2018 15:00
Kemal UZUN - kemal@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Kemal UZUN Kemal UZUN

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde hala devam eden ve küresel boyuta taşınmasından endişe edilen Ebola virüsü için yeni bir aşı geliştirildi. Virüs şuana kadar bulaştığı kişilerin yarısının ölümüne neden olduğundan dolayı uzmanlar küresel bir soruna neden olmadan engellenmesi için ciddi mücadeleler vermeye başladılar.

Afrika’da Ebola Tehdidi

Afrika kıtasında yeni bir tehdit olarak baş gösteren Ebola virüsü ilerleyiş yönüne bakıldığında tüm dünyayı yok olmanın eşiğine getirebilecek kadar önemli bir durumdur. Son olarak görülen salgında virüsün bulaştığı 46 kişinin 26’sı ölürken, diğer kişilerin ise tam olarak tedavi olduklarına dair kesinleşmiş bilgi ise bulunmamaktadır. Kongo’dan dışarıya çıkmasını engellemeye çalışan yetkililer önlem arayışına girişmişlerdir. Virüs küçük bir etkileşim durumunda bile bulaşabildiğinden dolayı halka aşılama yöntemi ile yeni geliştirilen aşının deneme çalışmaları yapılmaya başlanmıştır.

Haftaya pazartesi günü itibarıyla ilk olarak virüsün bulaştığı kişilerden başlayarak sağlık görevlileri tarafından aşı işlemlerinin başlatılması planlanmaktadır. Aşının deneysel durumda olması ve salgının büyümesi ihtimali ise küresel salgın açısından ciddi anlamda kaygı yaratan hususlardır. 1980 yılından beri Ebola virüsü için geliştirilmeye çalışılan aşılar sonuç vermemiş olduğundan uzmanlar konu ile alakalı endişelerini sürdürmektedir. 2013 yılında Gine’de yaşanan salgında 11 bin kişiden fazla insanın ölümüne neden olan virüs ilk kez aşılama yöntemi ile insanlara uygulanacak ve sonuçları öğrenilecektir.