arama

Bitcoin Fiyatlarını Etkileyen Şey Nedir?

1 Mayıs 2018 23:23
Hakan ALPEREN - hakan@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hakan ALPEREN Hakan ALPEREN

Bitcoin’in karşı konulamayan bir yükselişinin bulunduğu, tüm kripto para yatırımcıları tarafından biliniyor. Bu kadar popüler olan bir kripto para için bitcoin fiyatlarını etkileyen şey nedir? Sorusunun sorulması oldukça doğal karşılanıyor. Zira sürecin başından beri yatırım yapan ya da Bitcoin madenciliği ile ilgilenen kişiler ile Bitcoin’in gidişatı üzerine inceleme yapan herkesin merak ettiği bir husustur bu.

Fiyatlardaki Arz Talep İlişkisi

Her arzın kendi talebini oluşturduğu, genel iktisatçıların ortak görüşüdür. Basit bir şekilde anlatmak gerekirse, sık sık reklamı yapılan ürünlerin kısa sürede popülerleşmesi ile birlikte, bu ürünü satın alan kişiler bile, ürünü nasıl satın aldıklarını anlamazlar. Bu gibi ürünlere olan arz durumu, kendi talebini oluşturabiliyor. 1000’in üzeride buluna kripto para birimlerinin sayısı, her geçen gün artarak devam ediyor. Bitcoin gibi popüler kripto para birimlerine yapılan reklam giderleri, bu para biriminin daha çok talep edilmesini sağlıyor. Özetle, birçok eksiği bulunmasına rağmen sağlam bir şekilde yapılan Bitcoin arzları, taleplerinin yoğun olmasını sağlıyor. Bu da fiyatlardaki düşüşleri ve yükselişleri belirliyor.

Güncel Olaylar

Bitcoin fiyatını etkileyen en önemli etkenlerden biri de, ülkeler, şirketler, basın ve merkez bankalarıdır. Bu etkenleri, Bitcoin’in yakın takipçileri iyi bilir. Bu hususu örneklendirmekte yarar var. Mesela yakın bir süre önce Çin, Bitcoin’i yasakladığını duyurdu. Aynı günün ertesinde JP Morgan şirketleri Bitcoin için “dolandırıcılıktır” ifadesini kullandı. İleriki günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nin Merkez Bankası da kendi kripto parasını üreteceğini ve piyasaya süreceğini duyurdu. Bu gibi durumlarda Bitcoin’in fiyatı sürekli bir düşüş yaşadı ve Bitcoin’e ilgi de azaldı. Buna bağlı olarak oluşan Bitcoin fiyat düşmeleri, Bitcoin yatırımcıları için yeni bir imkan doğurdu. Fiyatı düşen Bitcoin’in alımlarına ağırlık veren yatırımcılar, yoğun taleple karşılaşan Bitcoin’in yeniden fiyat bakımından yükselmesini sağladılar.