arama

“Bilgisayar Şifremi Unuttum” Sorununun Çözümü

13 Temmuz 2018 00:46
Hakkı Levent KORKMAZ - h.levent@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hakkı Levent KORKMAZ Hakkı Levent KORKMAZ
“Bilgisayar Şifremi Unuttum” Sorununun Çözümü

Bilgisayarımızı özgürce kullanmak ve önemli bilgilerimizi tehlikelere karşı korumak için şifreleriz ancak bazen şifremizi unutabilir; sırf bu yüzden bilgisayarımıza format atmak zorunda kalabiliriz. Peki, bilgisayara format atmadan şifre nasıl değiştirilir?

Windows Sürümlerine Göre Ayrı Ayrı “Bilgisayar Şifremi Unuttum” Sorununun Çözümü
Windows XP’de Şifre Değiştirme:
Windows XP sürümlü bilgisayarınızda şifrenizi unuttuysanız ilk yapmanız gereken bilgisayarınızı yeniden başlatmanızdır. Bilgisayar yeniden açılırken F8 tuşuna basın. Güvenli modu seçin. Oturumunuz Adminstrator (Yönetici) olarak açılacaktır. Ardından şu yolu takip edin: Denetim Masası> Kullanıcı Hesapları.
Hangi şifre girişini unuttuysanız o kullanıcı adının üzerine tıklayarak şifreyi kaldır seçeneğini seçin. Böylece unuttuğunuz şifre kaldırılmış ve bilgisayarınız erişiminize yeniden açılmış olacaktır.
Windows 7’de Şifre Değiştirme:
Windows 7’de unutulan şifreyi değiştirmek Windows XP’deki kadar kolay değildir. Çünkü bu sürümde üçüncü parti güvenlik koruma sistemi mevcuttur. Önceden şifre sıfırlama diski oluşturulmadığında Windows 7, kullanıcıya şifre değiştirme imkanı vermez. Şifre kurtarmanın riskli bir yolu vardır ki o da şudur: Başlangıç Onarma Menüsü’nden Windows komut seçeneğine ulaşılır ve komut istemiyle şifre değiştirilebilir ancak tekrar belirtmekte fayda var; bu yol pek de güvenli sayılmaz.
Windows 8.1’de Şifre Değiştirme:
Bilgisayarınızı elle birkaç kez kapattığınızda karşınıza Gelişmiş Başlangıç Menüsü gelecektir. Ona tıkladıktan sonra şu yolu takip edin: Sorun Gider> Gelişmiş> Gelişmiş Seçenekler> Başlangıç Ayarları> Güvenli Mod. Bilgisayarınızı bu şekilde güvenli modda başlatarak yönetici bölümüne ulaşabilir, ordan unuttuğunuz şifreniz üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.
Windows 10’da Şifre Değiştirme:
Windows 10’da da tıpkı Windows 7’deki gibi önceden oluşturulmuş şifre sıfırlama diskinizin bulunması gerekir. Eğer o varsa şifrenizi unuttuğunuzda diski takıp şifre kurtarma şansınız var ancak yoksa güvenlik sisteminden dolayı yönetici modunda şifre değiştirme işlemi yapılamıyor.