arama

AppStore’dan Para İadesi Almak

1 Mayıs 2018 20:22
Onur AYDIN - onur@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Onur AYDIN Onur AYDIN

Apple müşteri memnuniyetine önem veren pazarlama stratejileri ile çoğu kullanıcıdan onay alabilmiş bir firma. Memnuniyete yönelik yaptığı son çalışmalardan birisi de kullanıcıları artık AppStore’dan para iadesi alabilmesine olanak vermesi. Çoğu kullanıcının çocukları nedeniyle yanlışlıkla paralı uygulamaları satın alması veya aldığı uygulamanın beklentilerini karşılayamaması, yaşanan başka sorunlar nedeniyle ürünün iadesini gerçekleştirebilmesi Apple tarafından yine ‘önceliğimiz müşterilerimiz’ mesajı veriyor. Kolay adımlarla son 90 gün içerisinde yapılan iTunes satın alımlarıyla ilgili para iadesini 10 gün içerisinde alabilmek mümkün. Ayrıca 90 günden önce alınmış içerikler için de apple sitesinde hüküm ve sözleşme metnini bulunduruyor.

Apple Store’dan Para İadesi Alabilmek İçin İzlenecek Adımlar Neler?

1. İlk olarak Apple Sorun Bildir sayfasını açarak sorunu bildireceğiniz uygulamayı hangi Apple kimliğinizle aldıysanız giriş yapmalısınız.

2. Giriş yaptıktan sonra son 90 gün içerisinde almış olduğunuz tüm uygulama, oyun, kitap, film ve müzikler sıralı şekilde önünüze sunulmuş olacak.

3. Üçüncü adım olarak para iadesini istediğiniz uygulama veya içeriklerin yanındaki ‘sorun bildir’ butonuna tıklamanız gerekmektedir.

4. Sorun bildire tıkladığınızda önünüze sorun seç şeklinde seçeneklerin olduğu bir bölüm çıkacak. ‘Öğeyi satın almak istemedim.’ ‘indirilmedi veya bulunamadı’ gibi seçeneklerden durumunuzu en iyi açıklayanı seçerek bir sonraki işleme geçin.

5.Sorununuzun bildirimini yapıp en uygun açıklamayı seçtikten sonra sizden bir de bu sorunu yazılı olarak bildirmeniz isteniyor. Bunu da İngilizce olarak yapmak ve sorunu kısaca özetleyen cümlelerde bulunmak yeterli olacaktır. Örneğin ‘Ben bu uygulamayı satın almak istemedim. Ödememi geri istiyorum’ şeklinde bir cümle kurabilir açıklama kısmına da ‘I didn’t want to buy this application. I want refund.’ yazabilirsiniz.

6. Bu işlemleri yaptıktan sonra sorunu bildirmiş ve ödemenizi bekliyor pozisyonunda oluyorsunuz.

Apple çoğu zaman bu açıklamaları ciddiye alıyor ve uygulamanın veya içeriğin ücretini vermiş olduğunuz kredi kartınıza 10 gün içerisinde ödemeyi gerçekleştiriyor. Bu işlemden sonra o uygulamanın tamamen iadesi gerçekleşmiş olduğu için uygulamaya yönelik herhangi bir güncelleme ya da bildirim alamayacak olmanızı da belirtmekte yarar var.