arama

Apple’ın Milyoner Yöneticisi İstifa Ediyor. İşte dudak uçuklatan maaşı… Apple’ın CEO’su Tim Cook’tan bile fazla kazanıyor….

6 Şubat 2019 13:18
Furkan Emre - f.emre@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Furkan Emre Furkan Emre

Angela Ahrendts… İşte bu isim başlığa mevzu olan şahıs. Apple firmasında oldukça mühim bir yönetici pozisyonunda çalışan Angela, Apple’da ki görevine son veriyor.

Zamanında Burberry Ceo’su olan Angela Ahrendts, 2014 senesinde Apple’dan oldukça mühim bir teklif aldı ve firmanın perakende bölümünün baş sorumlusu görevine getirildi. Angela Ahrendts’in senelik maaşı dudak uçuklatıyor. Apple’ın CEO’su Tim Cook’tan bile fazla kazanıyor. Tim Cook’tan 11 milyon dolar daha çok olacak şekilde kazancı belirlendi.

Apple’ın CEO’su Tim Cook’un senelik kazancı 2018 senesinde 15 milyon dolara yakın oldu. Şirkete istifasını sunacak olan Ahrendts’in ise aynı yılda kazanılmış olduğu kazanç 26.5 milyon dolardı.

Angela Ahrendts, Apple’dan ayrılacağını resmen deklare etti. Vazife yapmış olduğu 5 yılda toplam 170 milyon dolar benzer biçimde devasa yükseklikte bir para kazanan Angela Ahrendts, görevinin ilk yıllarında müthiş bir başarı örneği gösterdi.

5 değişik kıtada mağaza sayısını %25’lik oranda büyüttü ve 5 yıl süresince Apple’ın en mühim yöneticileri içinde yer aldı. Fakat Apple’ın 2018 yılından itibaren satış sayılarındaki düşüşten görevli gösterilen yöneticiler arasındaydı.

Ahrendts, istifasından sonrasında ne planladığına dair bir izah yapmadı. “Yeni şeyler tecrübe etmek isterim.” şeklinde konuştu.