arama

Apple, USB Type-C Bağlantısına Geçiyor

14 Haziran 2018 14:00
Hakan ALPEREN - hakan@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hakan ALPEREN Hakan ALPEREN

Apple, bit türünde olan Lightning bağlantısından vazgeçmiyordu. Bilindiği üzere kendi geliştirdiği bağlantıyı iPhone’larda ısrarla kullanmaya devam etmişti. Ancak gelen iddialar bu durumun değişeceğini göstermekte. iPhone’un USB Type-C portu hakkındaki söylentileri, Apple’ın artık pes ettiği şeklinde yorumlandı.

Uzun zamandır Android akıllı telefonlarında kendi geliştirdiği teknoloji üzerinden devam etmeye çalışan firma, bundan sonra Type-C portunu kullanacak gibi görünmekte. Telefon endüstrisinin daha avantajlı olduğunu düşündükleri için bu bağlantı türünü tercih ettikleri bilinmekte. iPhone telefonları da artık şarj ve bağlantı için USB-C cihazlarının bağlantısını kullanacak.

Type-C portu, Apple’ın mevcut bağlantısı olan Lightning’ten çok daha sağlamlığıyla dikkat çekmekte. Buna ek olarak artık kullanıcılar farklı konektör ve bağlantı zorluğundan kurtulmuş olacak. Yani artık herhangi bir akıllı telefonun şarj aletini iPhone’unuzda kullanabileceksiniz.

Apple, USB Type-C Bağlantısına Geçiyor

Ligtning Bağlantısından Çok Daha Güçlü

USB Type-C, 3.1 USB standardı ile cihazlara güç sağlamakta. 10 Gbps transfer veri oranı anlamına gelen bu standart, 100 W kapasitesi ile öne çıkmakta. Yüksek güç ve veri konusunda Lightning bağlantısının daha iyi olduğu iddia edilse de iPhone kutularından çıkan kabloların aktarım hızının USB 2.0 standartında ve 480 Mbps aktarım hızına sahip olduğu söylenmekte.

Lightning bağlantısında olduğu gibi USB-C portları da iki taraflı olarak kullanılabilmekte. Portları destekleyen Thunderbolt standardı çok daha yüksek veri transferi sağlamakta. Ancak her cihaz için aynı hızı kullanmak biraz zor.

Mobilin aksine MacBook modellerinde bu bağlantıyı kullanmakta acele eden firma, İphone’lar için bir sonraki seneyi işaret etmekte. Bunun nedeni olarak da yeterli zamanının olmadığını, yeni teknolojinin ancak 2019 modellerinde uygulayabileceğini belirtmiş durumda. Teknoloji dünyasında her an yeni gelişmelerin olduğu düşünüldüğünde, gelecek seneye kadar Apple’ın karar değiştirip değiştirmeyeceğinin ise garantisini vermek zor görünüyor.