arama

Apple ile Goldman Sachs Ortaklığı

13 Mayıs 2018 14:55
Onur AYDIN - onur@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Onur AYDIN Onur AYDIN

Teknoloji devi Apple’dan dev bir hamle daha. Bankacılık sektörünün önemli isimlerinden olan Goldman Sachs ile Apple ortak kredi kartı oluşturmak üzere anlaşmaya vardırlar. Goldmann Sach’ın 1 trilyon dolarlık kredi kartı pazarı Apple’ın ilgi odağı oldu. Wall Street Journal’ın haberine göre Goldman-Apple kredi kartının Apple Pay olarak bilinen Apple Pay ödeme servisine bağlanacağını ve Apple’ın Barclays ile ortak marka işbirliğinin sona ereceğini söyledi.

Apple Goldman Kredi KartıApple Goldman Kredi Kartı

Bu ilişki, her iki şirket açısından kendi önceliklerine hitap edebilecek. Aslında her iki firmanın farklı alanlarda çalışmak niyetinde oldukları bu anlaşmayla görülmüş oldu. Ancak yine de kendi teknolojilerinden fazla uzaklaşmadan bu yatırımları yapmak istiyorlar. Apple akıllı cihazlarından başka, yeni alanlarda gelirini artırmak istiyor. Goldman da ticaret ve yatırım bankacılığı dışında sıradan tüketicilere yönelmek istiyor ve bu konuda tüketici bankacılık ürünlerinde adım adım ilerliyor. Marcus markası altında kişisel krediler ve tasarruf hesapları oluşturuyor ve diğer tüketici ürünlerine yöneliyor. Bu amaçla atılmış en uygun adımın ortak kredi kartında buluşmak olduğu belirtiliyor.

Ortak kredi kartı, bir şirketin bir banka ile ortaklık kurarak, güven veren ve şirket üzerinden harcama yapacak bir kredi kartı oluşturmasıdır. Büyük ve küçük markalar ile yüzlerce marka ortaklığı olan ve kredi kartı şirketleri için yoğun rekabet ortamının olduğu bir iş planı olarak da tanımlanıyor.

Haberde, Apple müşterileri Goldman Sachs anlaşması ile daha ucuz finansman sağlayabileceği belirtiliyor. Apple kendi markası olan telefonları, saatleri ve diğer cihazlarını satın alan tüketicilere finansman sağlamayı teklif ediyor. Örneğin, 1.000 dolarlık bir iPhone X satın alan müşteriler, Goldman’ın yüksek faiz oranına sahip kredi kartlarını ödemek yerine, kredi alarak bu alışverişi daha uygun ve cazip hale getirilebileceği belirtiliyor.

Derginin yazısında, Apple, büyük ve ironik bir marka olduğu ve Goldman‘ın tüketici kredi kartı pazarına girerken bunun sembolik bir başarı olacağını, endüstri uzmanlarının dediği gibi, ancak American Express’in Delta Air Lines ile ortaklığı gibi büyük bir marka ortaklığı olmadığını da belirtiyorlar.

Aslında bu Apple ile Goldman’ın ikinci buluşması. Wall Street Journal yılın başlarında Goldman’ın Apple’ın iPhone programını Citizens Bank’dan devralmayı düşündüğünü yazmıştı.