arama

Apple, Çevrimiçi Dizi/Film İzleme Sektörüne De El Atıyor

19 Haziran 2018 18:36
Onur AYDIN - onur@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Onur AYDIN Onur AYDIN

Apple, çevrimiçi film veya dizi izleme platformlarından biri haline gelmek için çalışmakta. Netflix ile popüler hale gelen çevrimiçi izleme platformları, YouTube Red, Amazon Prime ve Hulu gibi seçenekler ile genişlemişti. Kendi video akışı için çalışmaları ile dikkat çeken Apple, Amerika’nın sevilen şovmenlerinden Oprah Winfrey ile geçtiğimiz günlerde yeni proje için anlaşmaya vardı.

Netflix’in yıllarca liderliğinin yaptığı bu sektörde tutunabilmek için sağlam adımlarla ilerlemek isteyen Apple’ın işi gerçekten zor görünmekte. Şirket yöneticileri Netflix’e yetişip onun önüne geçmek için neler yapabileceklerini her an istişare ediyorlar. Farklı fikirlerin sunulduğu toplantılarda konuşulanlardan bir tanesi de yeni platformun Netflix’ten daha ucuz olabileceği.

İyi Bir Başlangıç İçin Firmanın Masasında Üç Seçenek Bulunuyor

Uzman analistlere göre konu ile ilgili üç seçenek firmanın masasında durmakta. Biri, şirketin Apple Müzik, Apple Care ve video akış servisinin bir arada olduğu, aynı zamanda uygun fiyatlı üyelik seçeneği. Firmanın önündeki bir diğer seçenek, Apple’ın Netflix’ten bütün servislerini daha uygun fiyatla sunması. İkili arasındaki rekabeti en üst seviyeye çıkaracak olan bu seçenek uzak gelse de imkansız değil.

Son seçenek ise Apple TV kullanmakta olan kişilerin, platformdan ücretsiz yararlanma imkanına kavuşması. Ancak kullanıcılardan daha fazla nasıl kazanırım düşüncesiyle hareket eden firmanın herhalde yapacağı son şey bu olurdu. Üç seçenekten hangisini seçeceği merak konusu olan Apple’ın rekabet için nasıl bir yol izleyeceğini zaman gösterecek. Ancak bunlardan biri ile kullanıcının karşısına çıkması halinde, sektöre iyi bir giriş yapması beklenmekte.