arama

Androidli Cihazdan iPhone’a Geçiş

12 Mayıs 2018 00:13
Onur AYDIN - onur@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Onur AYDIN Onur AYDIN

Her yeni gün yepyeni telefon modelleri birçok geliştirmelerle birlikte piyasaya sürülmekte. Her yeni sürüm, markaları telefon piyasasında bir adım öne geçirmekte. Android uzun yıllar bu yarışta önemli bir avantajla lider konumda olduğunu iddia etse de Apple firmasının çığır açan son yenilikleriyle birlikte kullanıcılar iOS işletim sistemine sahip olan iPhone’a yönelmeye başladılar.

iPhone’a İlk Bakış

Peki Android işletim sistemine sahip telefon kullanan bir kullanıcı iOS işletim sistemli iPhone kullanmaya başladığı andan itibaren nelerle karşılaşacaktır? Bu sorunun cevabı bir çok farklılıkla takip edilmekte. Örneğin Android sistemindeki ileri ve geri butonlarının yerine ekranda herhangi bir noktaya sürükleyebileceğiniz bir touch buttona sahip oluyorsunuz. Sahip olduğunuz bu butonla menüye gitme, ileri-geri, ayarlara erişim ve tercihlerinize göre belirlediğiniz başka kısa yollar kullanma gibi, kullanıcı deneyiminin seviyesini arttıran önemli bir avantaja sahip olursunuz.

Bunun yanı sıra ekranda ekstra yer kaplayan butonlar artık yerini parmak izi okumalı bir id touch butona bırakmıştır. Bu buton sayesinde telefonunuza erişimi yalnızca parmak izinizle kısıtlayarak şifrenizi girerken telefon ekranınıza gizlice bakan insanlardan endişelenme gibi durumları da ortadan kaldırırsınız.

iPhone’da Kulaklık

Her ne kadar piyasayı alt üst etmeyi başarsa da diğer tüm teknolojik cihazlar gibi iPhone da her yıl yüzde yüzlük bir beğeni kitlesine ulaşamamakta. Bunun bir çok sebebi olmakla birlikte geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü telefonlardaki kulaklık konsepti beraberinde tartışmalar getirdi.

Birçok kullanıcının yakındığı sorun ise şuydu: iPhone’da bundan sonra kulaklık girişi olmayacak. iPhone kulaklık girişini ürünlerinden kaldırarak telefon dünyasında yepyeni bir adım atsa da kullanıcılar tarafından çok büyük tepkilerle karşılaştı. Kulaklık girişi ile şarj girişi aynı yuvada birleşirken müzik dinleyebilmeniz için kutu içeriği olarak gönderilen küçük bir ek aparatla kulaklığınızı kullanabilirsiniz. Android kullanıcılarının karşılaştıklarında memnun olmayacağı önemli hususlardan biri de kulaklık sorunu olabilir.

Appstore Nedir?

iPhone bir çok yönüyle android dünyasını gölgede bırakmayı başardı. Bu yönlerden biri ise Appstore ile ortaya çıkmakta. Bir android kullanıcısının en başta göreceği farklılıklardan biri artık Google Play isminde bir uygulamanın olmamasıdır. Her ne kadar alışmış olsa da kullanıcı bir süre Appstore’u deneyimledikten sonra aslında ürünlerin ne kadar kaliteli olduğuna şahit olacaktır.

Siri, Kimsin Sen?

iPhone denince ilk akla gelen şeylerden biri de kesinlikle Siri’dir. Bu uygulama telefona gömülü bir şekilde hizmete sunulan temel kullanımda ileri düzeyde faydalı bir yazılımdır. Android kullanıcılarının Google Play Store’da çakmasını bulabildikleri bu uygulama ile Siri artık bir arkadaş ve belki de daha ötesi olabilir sizin için. Kullanıcının sorduğu sorulara internet ağından yaptığı çok hızlı araştırmalarca cevap veren Siri, özel soruları da yanıtlayabilme kapasitesine sahiptir. Aslen google talk ile aynı mantığı paylaşan Siri, yapay zekanın parlayan yıldızı olarak iPhone kullanıcılarının hizmetinde bulunmakta.