arama

Adobe, Son Paylaşılan Raporda Değerini Katladı

17 Haziran 2018 19:56
Hakkı Levent KORKMAZ - h.levent@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hakkı Levent KORKMAZ Hakkı Levent KORKMAZ

Ünlü yazılım şirketi Adobe Systems’in paylaştığı veriye göre, şirket $ artış sağlayarak 2.2 milyar dolarlık bir kazanç sağladı. İş hacmi 8.8 milyar dolar olan Adobe şirketi 10 milyar dolar değerinde yazılım şirketi olma yolunda emin adımlarla ilerlemekte.

Özellikle Photoshop, InDesing ve Dreamweaver yazılımları ile büyük kazançlar elde etti ayrıcana dünya çapında yoğun bir müşteriye sahip bir yazılım şirketi, Cerative Cloud’un dan da iyi gelir elde etmekte. Esasen Crative Cloud ve Document Clod, 2.2 milyar dolar servetinde ki şirketin 1.55 milyar dolarını oluşturmakta. Yalnızca Document Cloud iş hacmi olarak 243 milyon dolar değeri ile büyük rol oynuyor.

Adobe Systems, şirketi pazarlama ve analitik reklamcılığa verdiği ağırlık ile son zamanlarda bazı şirketleri satın alarak sektörde tek el olmayı amaçlıyor. Magento’yu 1.6 milyar dolara satın alan Adobe, şirketi ticaret bileşenlerini de bünyesine katmış oldu. Adobe şirketinin şimdiki hedefi ise 10 milyar dolar değere sahip yazılım şirketi olma.

Adobe’nn CEO’su olan Shantanu Narayen, paylaşılan rapordan sonra kazançlar ile ilgili analistlerle görüşme yaptı. Magento, kullanıcıların alışveriş esnasında son bölüme kadar idrak etmek gerektiğini belirtmekte. Adobe’nin pazarlama, reklamcılık, içerik oluşturma ve analitik süreçlerde tekel olan şirketler gibi olmak istediğinin altını çizmekte. Web platform, sosyal ve mobil alanda müşterilere gerçek zamanlı kişiselleştirilmiş tecrübeler kazandırmak isteyen Adobe’nin CEO’suna göre pazarda daha fazla potansiyelin olduğunu düşünmekte.

Adobe tarafında bu gelişmeler olur iken Salesforce, Marketing Cloud kullanıcıları ile Salesforce Connections adında bir etkinlik ile bir araya geldi. Pazarlama alanında aynı taktiği uygulamalarına karşın Salesforce daha iyi hizmet için servis bileşenleri üzerinde durmaktadır. İki şirket arasında ki rekabet sayesinde sürekli bir büyüme içerisindeler fakat ilk defa Salesforce son çeyrekte ilk kez 3 milyar dolar kazanç elde etti.