arama

ABD Yargısı Kararını Değiştirdi: Online Alışverişte Vergi Dönemi Başlıyor!

22 Haziran 2018 06:47
Bülent KAYNAR - bulent@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bülent KAYNAR Bülent KAYNAR

ABD’de Online alışveriş siteleri daha önce vergi ödemiyordu! ABD Yargısı tarafından verilen kararlarca da bilinen bu gerçek artık değişiyor! ABD mahkemeleri, Online alışveriş sitelerinden de vergi alınması gerektiğine hükmetti. Amerika Birleşik Devletleri’nde Yüksek Mahkeme, yerel mahkemelerce verilen online alışveriş sitelerinden vergi alınmaması kararlarını görüşmeye açtı. Oylama şeklinde yapılan görüşmeden çıkan sonuca göre bundan böyle ABD’de online alışveriş siteleri de devlete vergi ödeyecek. Oylama `’a @ kabul edildi. Bu kararın üzerine online alışveriş sitelerinin nasıl bir strateji izleyeceği, fiyatlarda ne gibi değişikliklerin olacağı merak ediliyor. Öte yandan bu karardan en çok etkilenecek kesimin ise müşteriler olacağı gayet açık.

Amerika Birleşik Devletleri’nce 1992 yılında alınan mahkeme kararlarına göre fiziki varlığı bulunmayan mağazalardan satışlarda vergi alınmıyordu. Ancak özellikle ABD Başkanı Trump’un vergi stratejisi ve Avrupa Birliği ile Çin üzerine getirdiği ek vergilerin ardından ülkede de vergi tartışmaları büyüdü. ABD Yüksek Mahkemesi 21 Haziran 2018 Perşembe günü yaptığı oylamada online alışveriş sitelerinden de vergi alınması gerektiğine hükmetti.

Online Satış Siteleri Vergiler Yüzüne Fiyatlarda Artışa Gidebilir!

Daha önce vergi ödemeyen fiziki varlığı bulunmayan online alışveriş siteleri, ABD yüksek mahkemesince verilen bu kararın ardından ürünlerde fiyat artışına gidebilir. Bu durumda bu karardan en çok online alışveriş yapan müşteriler etkilenecek. Online alışveriş oranlarında başı çeken ülke olan ABD’de, bu karara ilerleyen günlerde büyük tepkiler verilebileceği tartışılıyor. Karar yürürlüğe girdiği andan itibaren müşteriler almak istedikleri ürünlerde daha yüksek fiyatlarla karşılaşacaklar. ABD Başkanı Donald Trump’ın mahkemenin bu kararında büyük etkisi olduğu da tartışmasız bir gerçek. Son dönemde Çin ve AB’ye yönelik ek vergilerle gündeme gelen Donald Trump, vergiden yana bir tutum sergiliyor.