arama

5G’yi Ticari Olarak Kullanan İlk 10 Ülkeden Biri Olacağız

21 Haziran 2018 14:15
Kemal UZUN - kemal@teknosokagi.com
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Kemal UZUN Kemal UZUN

Önemli bilişim konuları hakkında yapılan Uluslararası Mühendislik ve Bilişim Konferansı başlamış bulunmakta. Konferans İstanbul’da Altınbaş Üniversitesi’nde gerçekleşmektedir. Önemli bilişim konularının yanında çarpıcı açıklamalar da konferansta yapılmış oldu. Yapılan açıklamalardan en dikkat çekeni ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın kurmuş olduğu: “5G’yi ticari olarak kullanan ilk 10 ülkeden biri olacağız.” cümlesi oldu.

5G Teknolojisi ?

5G teknolojisi hakkında bilgilendirici konuşma da gerçekleştiren BTK Başkanı Sayan, bu zamana kadar insanların birbiriyle haberleşmiş olduğunu ve artık 5G ile birlikte makinelerin de kendi arasında haberleşeceğinden bahsetti. Ayrıca 5G’nin standartlarının geçtiğimiz hafta endüstriyel olarak kabul edildiğini ve bu standartlara uygun şekilde üretime başlanıldığını söyleyerek geçen yıl konuşulan ‘5G Türkiye’ forumu hakkında da kısa bir açıklamada bulundu. İlk adım olarak ‘5G Vadisi Açık Test Sahası’ uygulamasını başkentte gerçekleştirildiğini belirterek Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi’nin burada 5G ile ilgili tüm her şeyin test aşamasında geçeceğinin haberini verdi. Bunlara ekleyerek sonuç olarak, “5G gelmeden önce bütün teknolojilerin vadide denenmesini amaçlıyoruz.” dedi.

5G Teknolojisi İçin Ne Kadar İlerledik?

Şuan da hangi aşamada olduğumuzu merak edenler içinde, “Standartların kabul görmesi ve bu standarta göre üretimin başlayacağı dönemdeyiz.” mesajını verdi. Hangi frekansların kullanılacağı hakkında ise aday bantların 700 ve 3 bin 500 frekansları olduğunu söyledi.

5G teknolojisinin faydalarından da bahseden BTK Başkanı Sayan, önceleri daha çok hız konusunun konuşulduğunu ve hızın 10 kat arttığını da belirterek bunun yanında gecikme süresinin de önemini vurguladı. Örnek olarak “İstanbul’da kullanılan operatör ameliyat cihazında bir hareket yaptı, bunun Hakkari’ye yansıması 1,2 saniye gecikmeyle gerçekleşiyordu. 5G teknolojisiyle birlikte bu gecikme süresi milisaniyeler seviyesine düşüyor.’’ diyerek bir başka örnekle dikkatleri daha çok üzerine çekti. 5G ile birlikte yeni bir atılımın gerçekleşeceğinin sinyallerini vermiş oldu.

Diğer örnek ise evde otururken bir yer kazılacağında otonom araç ile birlikte kontrol panellerinden gözlüğü takarak uzakta yer alan aracı rahatlıkla kullanabileceğimizden bahsetti. Ayrıca internet üzerinden birçok kişinin çok kişiye yayın yapabilceğini de yine 5G teknolojisi sağlayacak.

5G Ne Zaman Kullanıma Geçecek?

5G teknolojisi için ticari olarak 2020-2021 yıllarından önce olmayacağını söyleyerek 2019 yılı Ekim ayı içinde gerçekleşecek olan BM Telekomünikasyon Birliği’nin Dünya Radyo komünikasyon Konferansı’nda hangi frekansların 5G için kullanılacağını kesinleştireceklerinide son olarak belirtti.